Λιμπερτάδ, Libertad

Πέντε ομάδες στους 3 βαθμούς

Παραγουάη

Συναρπαστικό είναι το ξεκίνημα του Τορνέο Απερτούρα 2021 στην Παραγουάη.

Είναι ενδεικτικό ότι μετά από 9 αγωνιστικές την πρωτοπόρο της κατάταξης χωρίζουν μόλις 3 βαθμοί από την ομάδα στην 5η θέση. Συγκεκριμένα, η Λιμπερτάδ με δύο γκολ του 25χρονου Αργεντινού μέσου Μπαουτίστα Μερλίνι «λύγισε» την αντίσταση της Σπορτίβο Λουκένιο και με 18 πόντους βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ακολουθεί με 16 βαθμούς η Ολίμπια, που επέστρεψε στις επιτυχίες, έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, επικρατώντας με 5-1 της Ρίβερ Πλέιτ Ασουνθιόν. Για τους κατόχους του τίτλου (Ολίμπια) βρήκε δύο φορές δίχτυα ο 29χρονος διεθνής μέσος Χόρχε Ρεκάλδε. Με την Ολίμπια ισοβαθμεί στους 16 πόντους η Σέρο Πορτένιο, που συμπλήρωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα στη διοργάνωση, έπειτα από το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Γκουαρανί. Να σημειωθεί, ότι η «σικλόν» (Σέρο Πορτένιο) παρέμεινε αήττητη ως γηπεδούχος απέναντι στην Γκουαρανί για 7ο συνεχόμενο ματς.

Εξάλλου, στην 4η θέση της βαθμολογίας, επίσης με 16 πόντους βρίσκεται η Γκουαϊρένια, που έχει «χτίσει» ένα αήττητο σερί 8 αγώνων. Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής έφερε ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στη Σολ ντε Αμέρικα, αποφεύγοντας την ήττα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με το δεύτερο τέρμα στο ματς του 20χρονου επιθετικού Φερνάντο Ρομέρο. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 πόντους ακολουθεί η Νασιονάλ Ασουνθιόν, που παραχώρησε 1-1 στη 12 ντε Οκτούμπρε. Για τους γηπεδούχους (Νασιονάλ) βρήκε δίχτυα για 6η φορά στο Τορνέο Απερτούρα 2021 και είναι πρώτος στον πίνακα των σκόρερς ο 30χρονος επιθετικός Λεονάρντο Βιγιάγκρα.

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ολίμπια - Ρίβερ Πλέιτ 5-1 (10’ και 32’ Ρεκάλδε, 82’ Σίλβα, 90’ Γκονζάλες, 90’+7 Ρόχας - 44’ Ζεμπάγιος)

Νασιονάλ - 12 ντε Οκτούμπρε 1-1 (27’ Βιγιάγκρα - 20’ Νούνιες)

Σέρο Πορτένιο - Γκουαρανί 2-1 (40’ Ακίνο, 90’+3 Μοράλες - 82’ Μπενίτες)

Γκουαϊρένια - Σολ ντε Αμέρικα 2-2 (39’ και 90’+7 Ρομέρο - 34’ Βιέρα, 42’ Ορτίθ)

Λιμπερτάδ - Σπορτίβο Λουκένιο 2-0 (48’ και 69’ Μερλίνι)