Νοκ - άουτ η Αμέρικα

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια των πλέι - οφ του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 στο Μεξικό η Αμέρικα!

Οι «αετοί», 13 φορές πρωταθλητές Μεξικό και η ομάδα που πήρε τη 2η θέση στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης, είχαν ηττηθεί με 3-1 από την Πατσούκα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα. Στον επαναληπτικό οι φιλοξενούμενοι (Πατσούκα) προηγήθηκαν στο σκορ με τον 26χρονο διεθνή μέσο από τον Ισημερινό Ρομάριο Ιμπάρα, όμως η Αμέρικα αντεπιτέθηκε και πήρε προβάδισμα με 3-1. Ωστόσο, το δεύτερο γκολ των «τούτσος» (Πατσούκα) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 35χρονου Αργεντινού αμυντικού Γκουστάβο Καμπράλ στο 63’ έβγαλε νοκ - άουτ τους γηπεδούχους, που κέρδισαν με 4-2, αλλά αποκλείστηκαν με βάση τα εκτός έδρας γκολ. Στους «4» του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 θα βρεθεί η Κρουζ Αζούλ, που τερμάτισε πρώτη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αλλά «ίδρωσε», μέχρι να αποκλείσει την Τολούκα. Συγκεκριμένα, η «μάκινα» (Αζούλ) είχε χάσει με 2-1 στο «Νεμέσιο Ντίας» και στη ρεβάνς επικράτησε με 3-1, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα στο 80’ με τον 27χρονο διεθνή Ουρουγουανό επιθετικό Τζόναθαν Ροντρίγκες και το τρίτο στις καθυστερήσεις, με τον 20χρονο φορ Σαντιάγκο Χιμένες. Ο Τζόναθαν Ροντρίγκες έφτασε τα 23 γκολ φέτος (Απέρτούρα 2020 - Κλαοσούρα 2021).

Στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης θα βρεθεί και η Πουέμπλα, που απέκλεισε την κάτοχο του τίτλου Λεόν. Η τελευταία είχε κερδίσει με 1-0 στο πρώτο ματς, αλλά στον επαναληπτικό η «φράνια» (Πουέμπλα) επικράτησε με το ίδιο σκορ, με αυτογκόλ του 29χρονου διεθνούς Περουβιανού αμυντικού Αντερσον Σανταμαρία. Ετσι, εξασφάλισε την πρόκριση στον επόμενο γύρο, αφού στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε πάρει την 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, σε αντίθεση με τη «φιέρα» (Λεόν), που είχε τερματίσει 6η. Εξάλλου, στους «4» θα αγωνιστεί η Σάντος Λαγκούνα, που είχε επιβληθεί 2-1 της Μοντερέι στην Τορεόν και απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 στον επαναληπτικό της Γκουανταλούπε. Μάλιστα, το γκολ των «γκερέρος» (Σάντος) πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο 24χρονος μέσος Ρονάλντο Πριέτο. Να σημειωθεί, ότι η Σάντος Λαγκούνα έχει κακή παράδοση ως φιλοξενούμενη της Μοντερέι, αφού σε 28 παιχνίδια από το 2004 έχει απολογισμό 2 νίκες, 12 ισοπαλίες και 14 ήττες. Τελευταίο της «διπλό» είναι το 3-2 για το Κόπα Μέξικο 2014.

Τα ζευγάρια στους «4»

Πατσούκα - Κρουζ Αζούλ
Κρουζ Αζούλ - Πατσούκα

Σάντος Λαγκούνα - Πουέμπλα
Πουέμπλα - Σάντος Λαγκούνα

Τα ζευγάρια στην Α’ φάση των πλέι - οφ

Τολούκα - Κρουζ Αζούλ 2-1 (27’ πεν. Κανέλο, 52’ πεν. Εστράδα - 34’ Φερνάντες)
Κρουζ Αζούλ - Τολούκα 3-1 (11’ Ανγκούλο, 80’ πεν. Ροντρίγκες, 90’+3 Χιμένες - 14’ Κανέλο)

Πατσούκα - Αμέρικα 3-1 (29’ Αγκίρε, 65’ Πάρντο, 90’+4 Τσάβες - 45’+2 Σουάρες)
Αμέρικα - Πατσούκα 4-2 (17’ πεν. και 53’ Μαρτίνες, 27’ Φουέντες, 73’ Σουάρες - 5’ Ιμπάρα, 63’ πεν. Καμπράλ)

Ατλας - Πουέμπλα 1-0 (59’ Τόρες)
Πουέμπλα - Ατλας 1-0 (70’ αυτ. Σανταμαρία)

Σάντος Λαγκούνα - Μοντερέι 2-1 (52’ Αγκίρε, 63’ Πρεσιάδο - 19’ Γιάνσεν)
Μοντερέι - Σάντος Λαγκούνα 1-1 (30’ Μέζα - 90’+1 Πριέτο)