Φλαμένγκο, Flamengo

Νίκη στον «τελικό» για τη Φλαμένγκο

Βραζιλία

Στο «κυνήγι» της πρωτοπόρου Ατλέτικο Μινέιρο παρέμεινε η Φλαμένγκο.

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2021 η κάτοχος του τίτλου κέρδισε 1-0 την «γκάλο» (Ατλ. Μινέιρο) και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στην κατάταξη στους 10 πόντους (59π. - 49π.), με τη Φλαμένγκο, ωστόσο να έχει δύο ματς λιγότερα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 25χρονος φορ Μάικλ. Ανάμεσα στην 1η Ατλέτικο Μινέιρο και την 3η Φλαμένγκο βρίσκεται με 52 βαθμούς η 2η Παλμέιρας, που συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, έπειτα από το υπέρ της 3-1 εις βάρος της Γκρέμιο. Δύο γκολ για τους Παουλίστας σημείωσε ο 26χρονος μέσος Ραφαέλ Βέιγκα. Να σημειωθεί, ότι η «ιμορτάλ Γκαούτσο» (Γκρέμιο) παρέμεινε στην προτελευταία θέση (19η) της βαθμολογίας και απέχει 7 πόντους από την παραμονή στην κατηγορία! Εξάλλου, την ήττα γνώρισε η 4η Μπραγκαντίνο και έμεινε στους 49 βαθμούς. Συγκεκριμένα, η «Μπράγκα» έχασε με 1-0 από την Κουϊάμπα για την οποία βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο 28χρονος μέσος Ραφαέλ Γκάβα. Χωρίς πόντο έμεινε αυτήν την αγωνιστική και η 5η με 48 βαθμούς Φορταλέτσα, που έχασε με 2-1 από την Αμέρικα Μινέιρο, η οποία από την πλευρά της συμπλήρωσε δύο σερί τρίποντα στη διοργάνωση. Σε τροχιά εξόδου στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2022 διατηρήθηκε η Κορίνθιανς, που επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές, επικρατώντας 1-0 της Σαπεκοένσε με τέρμα του 25χρονου επιθετικού Ρότζερ Γκουέδες στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα! Από εκεί και πέρα, οι Σάο Πάολο, Σεαρά και Σάντος κέρδισαν και απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η «τρικολόρ Παουλίστα» επιβλήθηκε 1-0 της Ιντερνασιονάλ με τέρμα του 22χρονου μέσου Γκαμπριέλ Σαρά και έφτασε τη 12η θέση και τους 37 βαθμούς. Στη 13η με 36 πόντους ακολουθεί η «βοζάο» (Σεαρά), που επικράτησε 1-0 της Φλουμινένσε με εύστοχο πέναλτι του 30χρονου μέσου Βίνια. Στη 14η θέση με 35 πόντους βρίσκονται οι «σαντίστας», που νίκησαν 1-0 την Ατλέτικο Παραναένσε με τέρμα του 29χρονου αμυντικού Μάντσον.

Συνοπτικά η 29η αγωνιστική

Ατλ. Παραναένσε - Σάντος 0-1 (48’ Μάντσον)

Φλαμένγκο - Ατλ. Μινέιρο 1-0 (25’ Μάικλ)

Ζουβεντούδε - Μπαΐα 0-0

Αμέρικα Μινέιρο - Φορταλέτσα 2-1 (42’ πεν. Αντεμίρ, 84’ Φελίπε Αζεβέδο - 51’ Ντάβιντ)

Γκρέμιο - Παλμέιρας 1-3 (12’ Ντιέγκο Σόουζα - 45’+1 πεν. και 45’+5 Ραφαέλ Βέιγκα, 90’+4 Μπρένο Λόπες)

Σεαρά - Φλουμινένσε 1-0 (7’ πεν. Βίνα)

Σάο Πάολο - Ιντερνασιονάλ 1-0 (5’ Γκαμπριέλ Σαρά)

Σπορτ Ρεσίφε - Ατλ. Γκοϊανιένσε 2-0 (76’ πεν. και 86’ Μίκαελ)

Κουϊάμπα - Μπραγκαντίνο 1-0 (90’+4 Ραφαέλ Γκάβα)

Κορίνθιανς - Σαπεκοένσε 1-0 (90’+8 Ρότζερ Γκουέδες)