Γκουαρανί, Guaraní

Νίκη στο «Clásico más añejo» η Γκουαρανί

Παραγουάη

Πρώτη και αήττητη στη βαθμολογία του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 της Παραγουάης «φιγουράρει» η Γκουαρανί.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν 3-1 την Ολίμπια και έφτασαν τους 10 βαθμούς στην κατάταξη, αφήνοντας τους ηττημένους της αναμέτρησης στους 3 πόντους. Για τους νικητές του ντέρμπι σκόραραν ο 25χρονος μέσος Χοσέ Φλορεντίν, ο οποίος «μετράει» 9 γκολ και 3 ασίστ σε 20 εμφανίσεις σε Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2021 και ο 29χρονος Αργεντινός τερματοφύλακας Γκασπάρ Σέρβιο, που έφτασε τα 7 τέρματα, επίσης σε Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2021! Να σημειωθεί, ότι η Γκουαρανί επέστρεψε στις επιτυχίες σε «Clásico más añejo», έπειτα από 3 ματς. Εξάλλου, τις πρώτες τους νίκες στη διοργάνωση πανηγύρισαν οι Σέρο Πορτένιο και Νασιονάλ. Η «τσικλόν» (Σέρο) επικράτησε 2-0 της Γκουαϊρένια, με δύο γκολ του 30χρονου Αργεντινού μέσου Φεντερίκο Καρίτσο και έχει 6 βαθμούς στην κατάταξη, ενώ στους 5 πόντους βρίσκεται η «ακαντέμια» (Νασιονάλ), που επιβλήθηκε 1-0 της Λιμπερτάδ, με τέρμα του 31ος ετών μέσου Εντγκαρ Ζαράτσο. Εν τω μεταξύ, στους 7 βαθμούς ισοβαθμούν οι Ρίβερ Πλέιτ Ασουνθιόν, Σπορτίβο Λουκένιο και Σολ ντε Αμέρικα. Η πρώτη με την τρίτη αναμετρήθηκαν στο «Λουΐς Αλφόνσο Τζιάνι» και νίκησαν 1-0 οι «αζούλες» (Αμέρικα) με γκολ του 26χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού Τσίκο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Από την πλευρά της, η «αουριαζούλ» (Λουκένιο) επικράτησε 1-0 της 12 ντε Οκτούμπρε με πέναλτι του 30χρονου φορ Ενρίκε Μπόρχα.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Γκουαρανί - Ολίμπια 3-1 (7’ Οβιέδο, 31’ Φλορεντίν, 66’ πεν. Σέρβιο - 50’ Σάντα Κρουζ)

Νασιονάλ - Λιμπερτάδ 1-0 (88’ Ζαράτσο)

Σέρο Πορτένιο - Γκουαϊρένια 2-0 (4’ και 9’ Καρίτσο)

12 ντε Οκτούμπρε - Σπορτίβο Λουκένιο 0-1 (45’+4 πεν. Μπόρχα)

Σολ ντε Αμέρικα - Ρίβερ Πλέιτ 1-0 (90’+2 Τσίκο)