Πορτουγκέσα, Portuguesa
Νέα

Νίκη στα 7 γκολ για την Πορτουγκέσα

Φωτογραφίες από

Διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στον τελικό του Τορνέο Απερτούρα 2024 στη Βενεζουέλα η Πορτουγκέσα.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στο Β’ όμιλο της διοργάνωσης η «Λούσα» νίκησε με σκορ 4-3 την Ανγκοστούρα και ανέβηκε στους 5 βαθμούς και τη 2η θέση στη βαθμολογία, αφήνοντας την Ανγκοστούρα στους 3 πόντους και χωρίς τρίποντο στη 2η φάση της διοργάνωσης. Η Πορτουγκέσα βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο 9ο λεπτό, ενώ ισοφαρίστηκε σε 3-3 στο 90’+5, ωστόσο εξασφάλισε τη νίκη με τέρμα του 27χρονου επιθετικού Ρονάλντο Πένια στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης! Στην κορυφή της κατάταξης του γκρουπ με 8 βαθμούς βρίσκεται η Καρμπόμπο που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο, που είναι ουραγός στην κατάταξη με 3 πόντους και χωρίς νίκη. Στον Α’ όμιλο η Μετροπολιτάνος κέρδισε με 2-1 την Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα και ανέβηκε στους 10 βαθμούς, κατέχοντας την 1η θέση στη βαθμολογία. Η Λα Γκουάιρα έμεινε στους 3 πόντους και αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη διεκδίκηση της 1η θέσης που δίνει την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Η Μετροπολιτάνος έκανε και ανατροπή στο σκορ με πρωταγωνιστή τον 21ος ετών μέσο Ανχελο Λουτσένα που πέτυχε 2 γκολ. Στο άλλο ματς του γκρουπ η Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα επικράτησε 4-0 της Ιντερ ντε Μπαρίνας και με 8 βαθμούς κατέχει τη 2η θέση στη βαθμολογία. Από την πλευρά της, η Ιντερ έχει 1 πόντο και αποκλείστηκε από τη διεκδίκηση της 1ης θέσης. Στη νίκη της Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα διακρίθηκε, πετυχαίνοντας 2 γκολ ο 31ος ετών φορ Ζοέλ Ινφάντε.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Μετροπολιτάνος - Λα Γκουάιρα 2-1 (21’ και 27’ πεν. Λουσένα - 12’ Φαρίας)

Ουν. Σεντράλ - Ιντερ 4-0 (10’ Βάργκας, 17’ πεν. και 78’ Ινφάντε, 21’ αυτ. Μουριέλ)

Καραμπόμπο - Ακαντέμια 1-1 (69’ Περνία - 66’ Σελίς)

Ανγκοστούρα - Πορτουγκέσα 3-4 (9’ Κοντρέρας, 61’ και 90’+5 πεν. Μάτσα - 31’ και 74’ Ετσεβερί, 41’ πεν. Γ. Μορένο, 90’+8 Ρονάλντο Πένια)