Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ, Defensor Sporting

Νίκη κορυφής για την Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Στον τελικό του Τορνέο Ιντερμέντιο 2023 της Ουρουγουάης στοχεύει η Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ.

Συγκεκριμένα, για την 5η αγωνιστική στον Α’ όμιλο της διοργάνωσης οι «βιόλα» κέρδισαν με 1-0 την Μπόστον Ρίβερ και ανέβηκαν στην 1η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 19χρονος επιθετικός Αντερσον Ντουάρτε. Στη 2η θέση με 10 πόντους ακολουθεί η Ντανούμπιο που νίκησε με 1-0 την Πενιαρόλ και την απέκλεισε και μαθηματικά από τη διεκδίκση της 1η θέσης που δίνει το «εισιτήριο» για τον τελικό της διοργάνωσης. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 25χρονος φορ Γκιγιέρμο Μάι, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 11 γκολ σε 28 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η Ντανούμπιο επικράτησε των «Καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο του 2016. Στο Β’ όμιλο η πρωτοπόρος Λίβερπουλ Μοντεβιδέο ηττήθηκε με 1-0 από τη Σέρο και έμεινε στους 12 βαθμούς. Το γκολ στο παιχνίδι πέτυχε ο 20χρονος Αργεντινός επιθετικός Λούκα Φράνκο και βοήθησε τους «αλμπισελέστες» να βρεθούν στην 3η θέση με 8 βαθμούς. Η Σέρο νίκησε τη Λίβερπουλ για πρώτη φορά από το Μάρτιο του 2017. Στη 2η θέση της κατάταξης με 8 πόντους βρίσκεται η Νασιονάλ Μοντεβιδέο που έφερε ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στη Ράσινγκ Μοντεβιδέο. Να σημειωθεί, ότι οι «τρικολόρες» (Νασιονάλ) προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, με 0-1 στο 26ο λεπτό και με 1-2 στο 52’, αλλά οι γηπεδούχοι σε αμφότερες τις περιπτώσεις «απάντησαν», τη δεύτερη φορά με τέρμα του 38χρονου αμυντικού Γκαστόν Μπουένο στο 65ο λεπτό και πήραν τελικά το βαθμό.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Λα Λους - Ουόντερερς 2-3 (33’ πεν. Ρογιόν, 45’+3 Ερνάντες - 55’ αυτ. Καρέρα, 70’Μιλάν, 90’+4 Αλμπαρατσίν)

Σέρο - Λίβερπουλ 1-0 (55’ Φράνκο)

Ντανούμπιο - Πενιαρόλ 1-0 (61’ Μάι)

Σέρο Λάργκο - Φένιξ 2-1 (45’+1 Μπρασίλ, 51’ Γκονζάλες - 64’ Οκάμπο)

Πλάσα Κολονία - Ντ. Μαλντονάντο 1-3 (3’ Εμπερε - 6’ και 35’ και 51’ Σπινέλι)

Μπόστον Ρίβερ - Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ 0-1 (86’ Ντουάρτε)

Ράσινγκ - Νασιονάλ 2-2 (45’+1 Βερόν - 66’ Μπουένο - 27’ Μοντσέλιο, 72’ Ροντρίγκες)

Σίτι Τόρκε - Ρίβερ Πλέιτ 0-1 (87’ ντος Σάντος)