Νέα

Με κορυφαίο τον Οκάντο η Μονάγκας

Φωτογραφίες από

Νίκη 4αδας για τη Μονάγκας στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 της Βενεζουέλα.

Για τη 17η αγωνιστική της διοργάνωσης οι «αζουλγκράνας» υποδέχτηκαν την Ντεπορτίβο Τάτσιρα και κέρδισαν με 3-0, φτάνοντας τους 30 βαθμούς και τη 2η θέση στην κατάταξη. Αντίθετα, οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν στους 26 πόντους και την 4η θέση στη βαθμολογία. Για τη Μονάγκας, που επανήλθε στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές, διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας δύο γκολ ο Ακίλες Οκάντο. Ο 33χρονος διεθνής επιθετικός έφτασε συνολικά τα 11 τέρματα σε 13 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα. Εξάλλου, την ήττα με 2-0 από την Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο γνώρισε η πρωτοπόρος Μετροπολιτάνος και έμεινε στους 31 βαθμούς. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν ο 22χρονος διεθνής μέσος Σάμουελ Σόσα και ο 22χρονος φορ Λίσαντρο Πέρες. Αποτυχία και για τη Ζαμόρα που έχασε με 3-2 από την Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα και υποχώρησε στην 3η θέση της κατάταξης με 29 πόντους. Το συγκεκριμένο ματς ήταν συναρπαστικό, με τη Λα Γκουάιρα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με τέρμα του 17χρονου επιθετικού Κέβιν Αντράντε στο 3ο λεπτό, τη Ζαμόρα να «γυρίζει» το ματς σε 2-1 στο 42’, αλλά τους φιλοξενούμενους να εξασφαλίζουν τελικά το τρίποντο με τέρμα του 22χρονου επιθετικού Σαντιάγκο Ερέρα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Υπενθυμίζεται, ότι οι 4 πρώτες ομάδες στη βαθμολογία θα διεκδικήσουν στη Β’ φάση της διοργάνωσης, τον τίτλο και την παρουσία τους στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023.

Συνοπτικά η 17η αγωνιστική

Πορτουγκέσα - Αράγκουα 1-0 (62’ Φερνάντες)

Ζαμόρα - Ντ. Λα Γκουάιρα 2-3 (34’ Ουέλτς, 42’ πεν. Ρομέρο - 3’ Αντράντε, 44’ Μπολιβάρ, 90’+2 Ερέρα)

Ζούλια - Ερμάνος Κολμενιάρες 2-1 (62’ Ραμίρες, 90’+8 Μαλντονάντο - 69’ Πελάες)

Καραμπόμπο - Ντ. Λάρα 2-2 (17’ Λουχάνο, 54’ Εσπινόσα - 42’ Ινφάρτε, 90’+2 Καστίγιο)

Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ - Καράκας 1-0 (84’ Μοντέρο)

Μονάγκας - Ντ. Τάτσιρα 3-0 (39’ + 82’ Οκάντο, 77’ Νάβας)

Μινέρος - Εστουδιάντες 1-1 (78’ Λετσάμα - 68’ Αντζελο Πένια)

Μετροπολιτάνος - Πουέρτο Καμπέγιο 0-2 (2’ Σόσα, 90’ Πέρες)