Νασιονάλ Ποτόσι, Nacional Potosí

Με ηγέτη τον Τομπάρ η Νασιονάλ Ποτόσι

Βολιβία

Τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Βολιβίας συμπλήρωσε η Νασιονάλ Ποτόσι.

Συγκεκριμένα, για τη 11η αγωνιστική η «Λα Μπάντα Ρόχα» κέρδισε με 1-0 την Παλμαφλόρ ντελ Τρόπικο και με 22 βαθμούς ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό τέρμα στο ματς σημείωσε ο 36χρονος Κολομβιανός επιθετικός Τόμπι Τομπάρ, ο οποίος από το 2022 έχει πετύχει συνολικά 28 γκολ σε 45 ματς πρωταθλήματος με τη φανέλα της Νασιονάλ Ποτόσι. Στην 1η θέση με 24 πόντους παρέμεινε η Δε Στρόνγκεστ, που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην Αουρόρα, σε ένα ματς όπου προηγήθηκε στο σκορ, αλλά βρέθηκε να χάνει στο 82’ και τελικά «τσίμπησε» το βαθμό με τέρμα του 30χρονου διεθνούς αμυντικού και πρώην παίκτη της Λάρισας τη σεζόν 2020-21 Αντριάν Χουσίνο στο 89ο λεπτό. Μακριά από τη νίκη για 5η συνεχόμενη αγωνιστική έμεινε η Μπολίβαρ, που έφερε 1-1 με αντίπαλο την Ουνιβερσιτάριο ντε Βίντο και υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς. Στην 4η θέση με 19 πόντους ακολουθεί η Αουρόρα, ενώ 5η με 16 πόντους είναι η Ρεάλ Σάντα Κρουζ που επανήλθε στις επιτυχίες. Οι «άλμπος» λύγισαν την αντίσταση της Ολγουεϊς Ρέντι με σκορ 2-1, πετυχαίνοντας το 2ο τέρμα τους στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 22χρονο αμυντικό Βάλτερ Αντέλο.

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Γκουαμπιρά - Βάκα Ντίες 2-2 (90’+1 Περέδο, 90’+9 Πάντου - 30’ Ρόκα, 65’ Βολιότι)

Σάντα Κρουζ - Ολγουεϊς Ρέντι 2-1 (58’ Ζαν, 90’+3 Αντέλο - 72’ πεν. Ρέγιες)

Τομαγιάπο - Χ. Βίλστερμαν 0-0

Ρόγιαλ Παρί - Γκραν Μαμορέ 2-0 (64’ πεν. και 90’+3 Κορέα)

Δε Στρόνγκεστ - Αουρόρα 2-2 (44’ Κιρόγκα, 89’ Χουσίνο - 51’ αυτ. Βισκάρα, 82’ Τορίκο)

Παλμαφλόρ - Νασιονάλ 0-1 (90’ πεν. Τομπάρ)

Οριέντε Πετρολέρο - Μπλούμινγκ 1-1 (83’ αυτ. Σίλες - 90’+13’ πεν. Ροντρίγκες)

Μπολίβαρ - Βίντο 1-1 (90’ πεν. Γκαμπριέ Ποβέδα - 59’ Λιάνο)