Ολγουεϊς Ρέντι, Always Ready

Με ανατροπή το «3 στα 3»

Βολιβία

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 της Βολιβίας πανηγύρισε η Ολγουεϊς Ρέντι.

Η «Αλμπιρόχο» αναμετρήθηκε με τη Νασιονάλ Ποτόσι και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έπειτα από γκολ του 28χρονου επιθετικού Ουΐλιαμ Αλβαρες που είναι διεθνής με την εθνική ομάδα της Βολιβίας. Ωστόσο, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, το πρώτο από τον 27χρονο Βραζιλιάνο φορ Ουέσλι ντα Σίλβα και το άλλο από τον 16χρονο επιθετικό Μοϊσές Πανιάγκουα έκανε την ανατροπή και νίκησε τελικά με σκορ 2-1. Στους 7 πόντους στην κατάταξη βρίσκεται η Μπολίβαρ που απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Αουρόρα. Με την «Ακαντέμια» ισοβαθμεί η Δε Στρόνγκεστ που κέρδισε με 3-2 την Γκουαμπιρά. Για την «Τίγκρε» σκόραρε δύο φορές στην αναμέτρηση ο 26χρονος διεθνής επιθετικός Μπρούνο Μιράντα. Επίσης, η Μπλούμινγκ επικράτησε 3-0 της Χόρχε Βίλστερμαν και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση. Για τους «Σελέστες» ο 24χρονος διεθνής φορ Σέζαρ Μενάτσο βρήκε δίχτυα δύο φορές και έφτασε συνολικά τα 7 γκολ σε 11 εμφανίσεις τη φετινή σεζόν. Στους 6 βαθμούς στη βαθμολογία βρίσκεται και η Ουνιβερσιτάριο ντε Βίντο που επιβλήθηκε 1-0 της Ρεάλ Τομαγιάπο με τέρμα του 37χρονου Κολομβιανού επιθετικού Τόμι Τομπάρ. Εξάλλου, την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 πανηγύρισε η Ιντεπεντιέντε Πετρολέρο που «λύγισε» με 3-2 την αντίσταση της Οριέντε Πετρολέρο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 29χρονου μέσου Ροντρίγκο Αβιλα. Πρώτο τρίποντο και για τη Ρόγιαλ Παρί, έπειτα από το υπέρ της 3-0 κόντρα στη Σαν Αντόνιο, με τον 20χρονο αμυντικό Σελίν Παντίγια να σκοράρει και να δίνει και ασίστ.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Σάντα Κρουζ - Γκ. Βιγιαροέλ 30/5

Ιντεπεντιέντε - Οριέντε Πετρολέρο 3-2 (25’ Τόμας Σάντος, 47’ πεν. Γκάτι, 90’+4 Αβιλα - 3’ Γκαρσία, 68’ Χόφρε)

Τομαγιάπο - Βίντο 0-1 (88’ Τομπάρ)

Αουρόρα - Μπολίβαρ 1-1 (72’ Ρεϊνόσο - 45’+1 ντα Κόστα)

Μπλούμινγκ - Χ. Βίλστερμαν 3-0 (23’ πεν. και 80’ Μενάτσο, 81’ Αρισμέντι)

Σαν Αντόνιο - Ρόγιαλ Παρί 0-3 (42’ Κρεσέντσιο, 66’ Χουστινιάνο, 69’ Παντίγια)

Ολγουεϊς Ρέντι - Νασιονάλ 2-1 (57’ Ουέσλι ντσ Σίλβα, 81’ Πανιάγκουα - 31’ Αλβαρες)

Δε Στρόνγκεστ - Γκουαμπιρά 3-2 (10’ και 45’ Μιράντα, 77’ Κιρόγκα - 39’ Κιντάνα, 90’+11 πεν. Μελγκάρ)