Λιμπερτάδ, Libertad

«Κλείδωσε» τον τίτλο η Λιμπερτάδ

Παραγουάη

Ενα βαθμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του Τορνέο Απερτούρα 2021 στην Παραγουάη θέλει η Λιμπερτάδ για να αναδειχθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής η πρωτοπόρος στη βαθμολογία με 35 πόντους επικράτησε 6-1 της Γκουαρανί, με τον 37χρονο πρώην διεθνή επιθετικό Οσκαρ Καρντόσο, ο οποίος αγωνίστηκε και στον Ολυμπιακό τη σεζόν 2016-17, να σημειώνει δύο γκολ και να δίνει μια ασίστ. Δύο φορές δίχτυα για τους νικητές βρήκε και ο 26χρονος διεθνής φορ Εκτορ Βιγιάλμπα. Να σημειωθεί, ότι η Λιμπερτάδ είχε να επικρατήσει της Γκουαρανί με έξι γκολ διαφορά από τις 14 Μαρτίου του 2004, συγκεκριμένα με σκορ 6-0. Εξάλλου, στη 2η θέση της κατάταξης με 29 πόντους ανέβηκε η Νασιονάλ Ασουνθιόν, έπειτα από τη νίκη της με 2-1 εις βάρος της Ολίμπια, η οποία έμεινε στους 27 βαθμούς και υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για την «ακαντέμια» (Νάσιοναλ) σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο 30χρονος επιθετικός Λεονάρντο Βιγιάγκρα και έφτασε τα 9 γκολ σε 13 συμμετοχές στη διοργάνωση. Να προστεθεί, ότι η Νασιονάλ συμπλήρωσε 4 ματς αήττητη απέναντι στην Ολίμπια, έχοντας απολογισμό 2 νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Εν τω μεταξύ, στην 3η θέση της βαθμολογίας με 28 πόντους βρίσκεται η Σέρο Πορτένιο, που έφερε 1-1 με αντίπαλο τη Ρίβερ Πλέιτ Ασουνθιόν, ισοφαρίζοντας στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 25χρονου φορ Ρονάλντο Μαρτίνες.

Συνοπτικά η 16η αγωνιστική

Σολ ντε Αμέρικα - Σπορτίβο Λουκένιο 0-2 (11’ Μπενίτες, 84’ Βέρα)

12 ντε Οκτούμπρε - Γκουαϊρένια 1-1 (79’ Βελάσκες - 2’ Νούνιες)

Ρίβερ Πλέιτ Ασουνθιόν - Σέρο Πορτένιο 1-1 (21’ Οτατζού - 90’+11 πεν. Μαρτίνες)

Γκουαρανί - Λιμπερτάδ 1-6 (85’ πεν. Σέρβιο - 16’ και 19’ Καρντόσο, 34’ και 56’ Βιγιάλμπα, 87’ Μαρτίνες, 90’+2 Εντσίζο)

Νασιονάλ - Ολίμπια 2-1 (62’ πεν. Βιγιάγκρα, 78’ Αρούα - 33’ Καμάτσο)