Κερδισμένη η Δε Στρόνγκεστ

Άλλες Ομάδες

Βολιβία

Επιστροφή στις νίκες για τη Δε Στρόνγκεστ.

Η πρωτοπόρος στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Βολιβίας κέρδισε με 1-0 τη Χόρχε Βίλστερμαν και έφτασε τους 33 βαθμούς στη βαθμολογία. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 34χρονος διεθνής μέσος Λουτσιάνο Ουρσίνο. Στη 2η θέση με 29 πόντους ακολουθεί η Νασιονάλ Ποτόσι που έφερε ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στη Ρόγιαλ Παρί. Μάλιστα, η «Λα Μπάντα Ρόχα» (Νασιονάλ) προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στο 43ο λεπτό, έχοντας ως σκόρερ τον 34χρονο Αργεντινό επιθετικό Μαρτίν Προστ, ο οποίος έφτασε τα 9 τέρματα σε 14 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, ωστόσο οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Μακριά από τη νίκη έμεινε και η 3η Ολγουεϊς Ρέντι που έχασε με 2-0 από την Οριέντε Πετρολέρο και έχει 25 βαθμούς. Για τους «αλμπιβέρδες» που επανήλθαν στις επιτυχίες μετά από 6 αγωνιστικές και βρίσκονται στη 12η θέση με 17 βαθμούς σκόραρε δύο φορές ο 30χρονος Αργεντινός μέσος Κρίστιαν Αλβαρες. Την 4η θέση στην κατάταξη με 25 πόντους κατέχει η Ρεάλ Σάντα Κρουζ που επικράτησε με 1-0 της Ιντεπεντιέντε Πετρολέρο. Το μοναδικό τέρμα στο ματς πέτυχε ο 30χρονος διεθνής αμυντικός από τη Δομινικανή Δημοκρατία Σέζαρ Γκαρσία. Εξάλλου, η Μπλούμινγκ επιβλήθηκε με σκορ 3-1 της Βάκα Ντίες και πήρε βαθμολογική «ανάσα», φτάνοντας τους 15 βαθμούς. Για την «Ακαντέμια Κρουτσένια», 5 φορές πρωταθλήτρια Βολιβίας πέτυχε δύο γκολ ο 31ος ετών Βραζιλιάνος μέσος Ραφίνια.

Συνοπτικά η 16η αγωνιστική

Αουρόρα - Λιμπερτάδ 5-0 (16’ και 36’ πεν. Και 72’ Ρεϊνόσο, 25’ Σαράτσο, 75’ Σερτζίνιο)

Ρόγιαλ Παρί - Νασιονάλ 2-2 (57’ Σελέκια, 79’ Αλβαρες - 35’ και 43’ Προστ)

Τομαγιάπο - Μπολίβαρ 0-0

Μπλούμινγκ - Βάκα Ντίες 3-1 (34’ και 85’ Ραφίνια, 45’ Αρτσε - 13’ Κουάδρος)

Σάντα Κρουζ - Ιντεπεντιέντε 1-0 (62’ Γκαρσία)

Δε Στρόνγκεστ - Χ. Βίλστερμαν 1-0 (22’ Ουρσίνο)

Οριέντε Πετρολέρο - Ολγουεϊς Ρέντι 2-0 (3’ και 14’ Αλβαρες)

Γκουαμπιρά - Βίντο 1-0 (8’ Ρουΐς Ντίας)