Ηττα, αλλά πρόκριση για την Κολομβία

Πρωταθλήματα

Copa America

Στη νοκ - άουτ φάση του Κόπα Αμέρικα 2021 θα βρεθεί η Κολομβία.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στο Β’ όμιλο η Κολομβία ηττήθηκε με 2-1 από τη Βραζιλία και παρέμεινε στη 2η θέση της κατάταξης με 4 βαθμούς, επίδοση που της εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Εκεί, βρίσκεται ήδη, η πρωτοπόρος με 9 πόντους Βραζιλία, που χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης, με τον 29χρονο μέσο της Ρεάλ Μαδρίτης Κασεμίρο, από ασίστ του Νεϊμάρ. Να σημειωθεί, ότι η «σελεσάο μπραζιλέιρα» επικράτησε των «καφετέρος» στο πλαίσιο του Κόπα Αμέρικα, για 8η φορά σε συνολικά 11 αναμετρήσεις (επίσης 1 ισοπαλία, 2 ήττες). Στο άλλο ματς του γκρουπ ο Ισημερινός και το Περού έφεραν ισοπαλία με σκορ 2-2. Ο 31ος ετών φορ Τζιανλούκα Λαπαντούλα ξεχώρισε με ένα γκολ και μια ασίστ για τους τυπικά φιλοξενούμενους (Περού). Εξάλλου, η «ελ Τρι» (Ισημερινός) έφτασε τους 2 βαθμούς και είναι 4η, ενώ η «μπικολόρ» είναι 3η με 4 πόντους. Είναι αξιοσημείωτο, ότι ο Ισημερινός συμπλήρωσε 4 ματς αήττητος (1 νίκη και 3 ισοπαλίες) απέναντι στο Περού για το Κόπα Αμέρικα. Τελευταία επικράτηση των Περουβιανών είναι το 1963 με 2-1.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική στο Β’ όμιλο

Ισημερινός - Περού 2-2 (23’ αυτ. Τάπια, 45’+3 Πρεσιάδο - 49’ Λαπαντούλα, 54’ Καρίγιο)

Βραζιλία - Κολομβία 2-1 (78’ Ρομπέρτο Φιρμίνο, 90’+10 Κασεμίρο - 10’ Ντίας)