Μπόκα Τζούνιορς - Κολόν, Boca Juniors vs. Colón

Ισοπαλία στο «Λα Μπομπονέρα»

Αργεντινή

Μπόκα Τζούνιορς και Κολόν έφεραν 1-1 για την 1η αγωνιστική στο Κόπα ντε λα Λίγκα 2022 της Αργεντινής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23’ με τέρμα του 31ος ετών διεθνούς επιθετικού Ντάριο Μπενεντέτο, που επέστρεψε στην Μπόκα Τζούνιορς μετά την παρουσία του στην Ευρώπη με τις Μαρσέιγ και Ελτσε, αλλά οι κάτοχοι του τίτλου «τσίμπησαν» το βαθμό με γκολ του 20χρονου φορ Λούκας Μπελτράν στο 86ο λεπτό. Την ήττα γνώρισε η νικήτρια της Πριμέρα Ντβισιόν 2021 Ρίβερ Πλέιτ, που έχασε με 1-0 από την Ουνιόν στη Σάντα Φε. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο 22χρονος επιθετικός Μάουρο Λούνα. Να σημειωθεί, ότι η Ουνιόν είχε να κερδίσει ως γηπεδούχος τη Ρίβερ Πλέιτ από το 1989! Εξάλλου, τη νίκη πανηγύρισαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος οι Αρχεντίνος Τζούνιορς, Σαρμιέντο, Νιούελς, Σεντράλ Κόρδοβα, Βέλες, Ουρακάν, Εστουδιάντες και Πλατένσε. Η πρώτη επικράτησε 1-0 της Πατρονάτο, σκοράροντας στο 90’+1 με τον 21ος ετών επιθετικό Τιάγκο Νους, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε η «βέρδε» (Σαρμιέντο) της Ατλέτικο Τουκουμάν. Από την πλευρά της, η Νιούελς «λύγισε» την αντίσταση της Ντεφένσα ι Χουστίσια με γκολ του 20χρονου φορ Φρανσίσκο Γκονζάλες, ενώ μεγαλύτερη σε έκταση ήταν η νίκη της Σεντράλ Κόρδοβα, που κέρδισε με 3-1 τη νεοφώτιστη Μπαράκας Σεντράλ. Για τους νικητές της αναμέτρησης ξεχώρισε με ένα γκολ και μια ασίστ ο 23χρονος επιθετικός Αμπέλ Αργκανιαράς. Στην Καπιτάλ Φεντεράλ η Βέλες επικράτησε 2-0 της Αλντοσίβι, δίνοντας συνέχεια στο αήττητο σερί της (5-2-0) απέναντι στους «καρχαρίες» (Αλντοσίβι), ενώ το τέρμα του 24χρονου Ουρουγουανού φορ Ματίας Κόκαρο ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει το τρίποντο η Ουρακάν, κόντρα στη Λανούς. Επίσης, στη Λα Πλάτα η Εστουδιάντες επιβλήθηκε 2-1 της Ιντεπεντιέντε, σημειώνοντας δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο με τον 36χρονο πρώην διεθνή επιθετικό Μάουρο Μποσέλι και τον 24χρονο Ουρουγουανό αμυντικό Αγκουστίν Ρογκέλ. Ενας «μπαρουτοκαπνισμένος» επιθετικός έκρινε την αναμέτρηση μεταξύ της Πλατένσε και της Ταγιέρες, με τον 37χρονο πρώην διεθνή φορ Γκονζάλο Μπεργκέσιο να βρίσκει δίχτυα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, υπέρ της πρώτης!

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Πατρονάτο - Αρχεντίνος Τζούνιορς 0-1 (90’+1 Νους)

Σαρμιέντο - Ατλ. Τουκουμάν 1-0 (66’ Λόπες)

Νιούελς - Ντεφένσα 1-0 (59’ Γκονζάλες)

Σεντράλ Κόρδοβα - Μπαράκας 3-1 (4’ Λόπες, 86’ Αργκανιαράς, 90’+2 Μαρτίνες - 89’ Μπαντιέρα)

Αρσενάλ - Σεντράλ 1-1 (10’ Λομόνακο - 33’ Ρούμπεν)

Βέλες - Αλντοσίβι 2-0 (64’ Ορεγιάνο, 73’ Γιάνσον)

Γοδόι Κρουζ - Τίγκρε 1-1 (90’+3 Φεράρι - 36’ Μπλοντέλ)

Μπάνφιλντ - Σαν Λορέντσο 0-0

Ουρακάν - Λανούς 1-0 (9’ Κόκαρο)

Ουνιόν - Ρίβερ Πλέιτ 1-0 (58’ πεν. Λούνα)

Εστουδιάντες - Ιντεπεντιέντε 2-1 (46’ Μποσέλι, 53’ Ρόγκελ - 60’ Λάσο)

Ράσινγκ Κλουμπ - Χιμνάσια 0-0

Πλατένσε - Ταγιέρες 1-0 (90’+4 Μπεργκέσιο)

Μπόκα Τζούνιορς - Κολόν 1-1 (23’ Μπενεντέτο - 86’ Μπελτράν)