Νέα

Ισοπαλία στο «Clasico Moderno»

Φωτογραφίες από

Σέντρα στη 2η φάση της Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 στη Βενεζουέλα.

Στο «Ολίμπικο» η Καράκας υποδέχτηκε την Ντεπορτίβο Τάτσιρα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Να σημειωθεί, ότι η Καράκας δυσκολεύει της Ντεπορτίβο Τάτσιρα στα πρόσφατα «Clasico Moderno», αφού σε συνολικά 13 ντέρμπι από τον Αυγουστο του 2019 έχει σημειώσει 2 νίκες και έχει ηττηθεί μία φορά, ενώ 10 ματς έληξαν χωρίς νικητή. Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Πορτουγκέσα με αντίπαλο την Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο στο «Χενεράλ Χοσέ Αντόνιο Πάες». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του 26χρονου μέσου Ουΐλιαμς Λούγκο, αλλά οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με τέρμα του 29χρονου μέσου Νταρβίς Ροντρίγκες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Να σημειωθεί, ότι η Ακαντέμια διατηρεί ένα αρκετά καλό ρεκόρ ως φιλοξενούμενη της Πορτουγκέσα, με απολογισμό 4 νίκες, 2 ήττες και 1 ισοπαλία σε συνολικά 7 ματς από το 2018. Υπενθυμίζεται, ότι οι παραπάνω 4 ομάδες τερμάτισαν στις ισάριθμες πρώτες θέσεις στη βαθμολογία της διοργάνωσης στην Α’ φάση. Θα δώσουν 6 ματς έκαστη στη Β’ φάση και οι δύο πρώτες ομάδες στην κατάταξη θα εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στον τελικό της διοργάνωσης με έπαθλο τον τίτλο του πρωταθλητή για το 2023.