Λιμπερτάδ - Σέρο Πορτένιο, Libertad vs. Cerro Porteño

Ισοπαλία στο «Clásico del Asunción»

Παραγουάη

Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στη Λιμπερτάδ και τη Σέρο Πορτένιο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 19η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2023 της Παραγουάης. Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2023 (Λιμπερτάδ) προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του 28χρονου Αργεντινού μέσου Μπαουτίστα Μερλίνι στο 85ο λεπτό, αλλά η «Τσικλόν» απέφυγε την ήττα με γκολ του 29χρονου μέσου Σεσίλιο Ντομίνγκες που είναι και διεθνής δύο λεπτά αργότερα. Το τελικό 1-1 βολεύει την πρωτοπόρο στη βαθμολογία Λιμπερτάδ που διατήρησε το +7 (42π. - 35π.) από τη 2η Σέρο Πορτένιο. Εξάλλου, η Νασιονάλ Ασουνθιόν κέρδισε με 5-0 τη Ρεσιστέντσια και παρέμεινε σε τροχιά εξόδου στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2024. Το 4ο γκολ της «Ακαντέμια» στο παιχνίδι σημείωσε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος ο 23χρονος επιθετικός Γκουστάβο Αγκιλάρ που έφτασε τα 14 τέρματα, ενώ έχει και 2 ασίστ σε 39 εμφανίσεις. Μια θέση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της CONMEBOL για την επόμενη χρονιά διεκδικεί και η Γκουαρανί που επικράτησε με 2-0 της Χενεράλ Καμπαγιέρο και επανήλθε στις επιτυχίες, μετά από 4 αγωνιστικές. Στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2024 στοχεύει και η Ολίμπια που επιβλήθηκε με 2-1 της Σπορτίβο Λουκένιο, 3η νίκη της στις 4 τελευταίες αγωνιστικές. Επίσης, η Τακουαρί «λύγισε» με 1-0 την αντίσταση της Σπορτίβο Τρινιντένσε, 3ο σερί τρίποντο στη διοργάνωση, βελτίωσε το συντελεστή της στην ειδική κατάταξη με τις ομάδες που υποβιβάζονται και διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 31ος ετών Αργεντινός τερματοφύλακας Γκασπάρ Σέρβιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Συνοπτικά η 19η αγωνιστική

Τακουαρί - Τρινιντένσε 1-0 (73’ πεν. Σέρβιο)

Γκουαρανί - Χενεράλ Καμπαγιέρο 2-0 (30’ Μπαρτσελό, 45’+1 Μίνιο)

Λιμπερτάδ - Σέρο Πορτένιο 1-1 (85’ Μερλίνι - 87’ Ντομίνγκες)

Νασιονάλ - Ρεσιστέντσια 5-0 (50’ Αλφαρο, 52’ Μπρισουέλα, 68’ αυτ. Ρουάν, 80’ Αγκιλάρ, 82’ Φλέιτας)

Γκουαϊρένια - Αμελιάνο 2-2 (32’ Παρτσατζούκ, 90’+6 Ντουάρτε - 63’ Βέρα, 89’ Βέγκα)

Ολίμπια - Λουκένιο 2-1 (45’ Ορτίθ, 90’+3 Φερνάντες - 76’ Τσαρπεντιέρ)