Λα Καλέρα - Κόλο Κόλο, Unión La Calera vs. Colo Colo

Ισοπαλία στη Λα Καλέρα

Κύριες Ομάδες

Χιλή

Ουνιόν Λα Καλέρα και Κόλο Κόλο έμειναν στο 1-1 για τη 18η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2021 της Χιλής.

Οι φιλοξενούμενοι (Κόλο Κόλο) προηγήθηκαν στο σκορ με αυτογκόλ του 27χρονου μέσου Βίκτορ Γκονζάλες στο 1ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με τέρμα του 23χρονου φορ Πέδρο Σάντσες στο 83’. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Κόλο Κόλο διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 34 βαθμούς, ενώ ακολουθεί στη 2η θέση η Ουνιόν Λα Καλέρα με 32 πόντους. Στην 3η θέση με 31 βαθμούς βρίσκεται η Αουντάξ Ιταλιάνο, που κέρδισε με 2-0 την Ντεπόρτες Λα Σερένα, με τον 25χρονο Κολομβιανό επιθετικό Χοακίν Μοντεσίνος να σκοράρει δύο φορές. Τέταρτη στην κατάταξη με 29 πόντους είναι η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, που παραχώρησε 2-2 στη Νιουμπλένσε, σημειώνοντας τα δύο της γκολ στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης. Στην 6η θέση και στο -3 από την κάτοχο του τίτλου (Κατόλικα) βρίσκεται η Ντεπόρτες Αντοφαγκάστα, που επέστρεψε στις επιτυχίες, έπειτα από το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Παλεστίνο. Για τους νικητές της αναμέτρησης έδωσε δύο ασίστ ο 29χρονος Αργεντινός επιθετικός Τομπίας Φιγκερόα, που έφτασε συνολικά τις 6 στη διοργάνωση. Το τρίποντο πανηγύρισε και η 7η με 24 βαθμούς Ουνιόν Εσπανιόλα, που προερχόταν από 2 συνεχόμενες ήττες, αλλά επικράτησε 2-1 της Σαντιάγκο Ουόντερερς. Για τους «χισπάνος» αυτό ήταν το 4ο «διπλό» στις 6 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους ως φιλοξενούμενοι της Ουόντερερς. Πολύτιμη νίκη πήρε η Ο’Χίγκινς και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Συγκεκριμένα, η «σελέστε» επιβλήθηκε 1-0 της Εβερτον ντε Βίνια ντελ Μαρ και ανέβηκε στην 11η θέση με 22 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα του ματς πέτυχε ο 33χρονος Αργεντινός αμυντικός Ματίας Καχάις στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Συνοπτικά η 18η αγωνιστική

Μελιπίγια - Κουρικό Ουνίδο 1-1 (70’ Ρόχας - 74’ Μπενέγκας)

Αντοφαγκάστα - Παλεστίνο 2-1 (10’ Φιγκερόα, 40’ Ρόμπλες - 47’ Χιμένες)

Λα Καλέρα - Κόλο Κόλο 1-1 (83’ Σάντσες - 1’ αυτ. Γκονζάλες)

Ουν. Κατόλικα - Νιουμπλένσε 2-2 (80’ Αστα-Μπουρουάγκα, 87’ Βαλένσια - 42’ Σερέζο, 67’ Ματέος)

Λα Σερένα - Αουντάξ Ιταλιάνο 0-2 (77’ πεν. και 83’ Μοντεσίνος)

Ουόντερερς - Ουνιόν Εσπανιόλα 1-2 (25’ Κιντ - 33’ Λέμο, 57’ Ασεβέδο)

Ο’Χίγκινς - Εβερτον 1-0 (90’+3 Καχάις)