Αμέρικα, América

«Ιδρωσε» με Νεκάξα η Αμέρικα

Μεξικό

Τους 7 βαθμούς στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2023 στο Μεξικό έφτασε η Αμέρικα.

Για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης οι «Αετοί» υποδέχτηκαν τη Νεκάξα που σημείωσε πρώτη γκολ στο 3ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και «γύρισαν» το ματς σε 2-1 στο 31’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 56ο λεπτό. Τελικά, με τέρμα του 26χρονου Κολομβιανού επιθετικού Χούλιαν Κινιόνες στο 61’ η Αμέρικα εξασφάλισε τη νίκη με σκορ 3-2. Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη επικράτηση της Αμέρικα εις βάρος της Νεκάξα. Στους 11 πόντους στην κατάταξη βρίσκεται η Χουαρές που κέρδισε με 4-1 την Πούμας. Το 4ο γκολ των γηπεδούχων στο ματς σημείωσε ο 36χρονος πρώην διεθνής Κολομβιανός φορ Αβιλες Ουρτάδο. Επίσης, η Ατλέτικο Σαν Λουΐς επικράτησε με 3-0 της Λεόν, συμπλήρωσε 3 σερί νίκες στη διοργάνωση και έφτασε τους 10 βαθμούς στη βαθμολογία. Το δεύτερο τέρμα των «Λος Ατλέτικος» πέτυχε ο 29χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Λέο Μπονατίνι που αγωνίστηκε και στην Αγγλία με τις Γουλβς και Νότιγχαμ Φόρεστ. Στην κορυφή της κατάταξης με 13 πόντους βρίσκεται η Γουδαλαχάρα που «λύγισε» την αντίσταση της Τιχουάνα με τέρμα του 24χρονου φορ Ρομπέρτο Αλβαράδο που είναι διεθνής με το Μεξικό. Εξάλλου, τις πρώτες τους νίκες στη διοργάνωση πανηγύρισαν η Πατσούκα και η Μασατλάν. Συγκεκριμένα, η Πατσούκα κέρδισε με 1-0 την Κρουζ Αζούλ, έχοντας ως σκόρερ τον 23χρονο επιθετικό Ιλιαν Ερνάντες. Από την πλευρά της, η Μασατλάν επικράτησε με 1-0 της Πουέμπλα. Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση πέτυχε ο 25χρονος Αργεντινός αμυντικός Φακούντο Αλμάντα.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Τολούκα - Μοντερέι 30/8

Γουαδαλαχάρα - Τιχουάνα 1-0 (67’ Αλβαράδο)

Μασατλάν - Πουέμπλα 1-0 (50’ Αλμάδα)

Χουαρές - Πούμας 4-1 (12’ πεν. Ορμένιο, 33’ Καμπίγιο, 39’ Γκαρσία, 81’ πεν. Ουρτάδο - 57’ Ουέρτα)

Αμέρικα - Νεκάξα 3-2 (24’ Βαλντές, 31’ Ροντρίγκες, 61’ Κινιόνες - 3’ και 56’ Μπατίστα)

Πατσούκα - Κρουζ Αζούλ 1-0 (63’ Ερνάντες)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Λεόν 3-0 (37’ Ροντρίγκο Ντουράδο, 47’ Λέο Μπονατίνι, 53’ Μουρίγιο)