Το... γνωστό δίδυμο στην Παραγουάη

Κύριες Ομάδες

Παραγουάη

Η Ολίμπια και η Σέρο Πορτένιο επανήλθαν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας στην Ντιβισιόν Προφεσιονάλ 2020 της Παραγουάης.

Η κάτοχος του τίτλου Ολίμπια επικράτησε 3-1 της Χενεράλ Ντίας για τη 12η αγωνιστική και έφτασε τους 25 βαθμούς στην κατάταξη. Το συγκεκριμένο ματς ήταν και το 100ο σε επίπεδο πρωταθλήματος Παραγουάης για τον προπονητή της «La ‘’O’’» Ντάνιελ Γκαρνέρο, ο οποίος από το 2018 έχει κερδίσει 4 σερί τίτλους στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου! Το ρεκόρ του σε αυτά τα 100 ματς είναι 71 νίκες, 22 ισοπαλίες και 7 ήττες. Εξάλλου, στη 2η θέση της βαθμολογίας και στο -1 ακολουθεί η Σέρο Πορτένιο, που επιβλήθηκε 1-0 της Σπορτίβο Λουκένιο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 29χρονος διεθνής Παραγουανός μέσος Οσκαρ Ρουΐς.

Στην 3η θέση της βαθμολογίας με 23 πόντους, ισοβαθμούν η Γκουαρανί και η Λιμπερτάδ. Οι «αουρινέγκρος» (Γκουαρανί) έφεραν 1-1 με αντίπαλο την ουραγό στην κατάταξη Σπορτίβο Σαν Λορένσο, αποφεύγοντας την ήττα με τέρμα του πρώην φορ του Αρη, Ραούλ Μπομπαντίγια στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Ισοπαλία με σκορ 1-1 παραχώρησε στη 12 ντε Οτούμπρε η Λιμπερτάδ, που ήταν 1η στη βαθμολογία, αλλά 3 «γκέλες» στις 4 τελευταίες αγωνιστικές την «έριξαν» από την κορυφή της κατάταξης. Το γκολ της «γκουμαρέλο» (Λιμπερτάδ), πέτυχε ο 22χρονος επιθετικός Σεμπαστιάν Φερέιρα, που έφτασε συνολικά τα 9 στη διοργάνωση και είναι πρώτος στον πίνακα των σκόρερς.

Συνοπτικά η 12η αγωνιστική

Γκουαϊρένια - Νασιονάλ 0-0

Σπορτίβο Λουκένιο - Σέρο Πορτένιο 0-1 (73’ Ρουΐς)

Χενεράλ Ντίας - Ολίμπια 1-3 (90’+1 Αρεβάλος - 45’+1 Ντομίνγκο, 76’ Γκονζάλες, 87’ Φερνάντες)

Λιμπερτάδ - 12 ντε Οτούμπρε 1-1 (15’ Φερέιρα - 67’ Ναβάρο)

Σολ ντε Αμέρικα - Ρίβερ Πλέιτ 0-0

Σπορτίβο Σαν Λορένσο - Γκουαρανί 1-1 (23’ πεν. Κάθερες - 90’+2 Μπομπαντίγια)