Φλουμινένσε, Fluminense

Φλουμινένσε και Μπόκα Τζούνιορς για το τρόπαιο

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 προκρίθηκαν η Φλουμινένσε και η Μπόκα Τζούνιορς.

Στο Πόρτο Αλέγκρε η Ιντερνασιονάλ υποδέχτηκε τη Φλουμινένσε στη ρεβάνς του 2-2 στο πρώτο ματς που έγινε στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον 36χρονο πρώην διεθνή Αργεντινό αμυντικό Γκαμπριέλ Μερκάδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο σκορ με δύο γκολ στο τελευταίο 10λεπτό του ματς. Συγκεκριμένα, στο 81’ ο 21ος ετών επιθετικός Τζον Κένεντι ισοφάρισε, ενώ στο 87ο λεπτό ο Χερμάν Κάνο διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της «Φλου» που εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό της διοργάνωσης. Ο 35χρονος Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 36 γκολ σε 50 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις! Στο Σάο Πάολο η Παλμέιρας φιλοξένησε την Μπόκα Τζούνιορς, με το πρώτο ματς στο Μπουένος Αϊρες να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ. Οι φιλοξενούμενοι «άνοιξαν» το σκορ με τον 36χρονο διεθνή Ουρουγουανό επιθετικό Εντινσον Καβάνι, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον 25χρονο διεθνή Ουρουγουανό αμυντικό Χοακίν Πικέρες. Το σκορ δεν άλλαξε στη συνέχεια και οι δύο ομάδες «οδηγήθηκαν» στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι «Σενέιζες» επικράτησαν με 4-2, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τους στον τελικό της διοργάνωσης. Η Φλουμινένσε ηττήθηκε το 2008 στους τελικούς του Κόπα Λιμπερταδόρες από τη Λίγκα ντε Κίτο, τη μοναδική φορά που διεκδίκησε το τρόπαιο. Αντίθετα, η Μπόκα Τζούνιορς «μετράει» 6 τίτλους (1977, 1978, 2000, 2001, 2003, 2007) και 5 χαμένους τελικούς (1963, 1979, 2004, 2012, 2018). Ο τελικός του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 θα διεξαχθεί στο «Μαρακανά» του Ρίο ντε Τζανέιρο στις 4 Νοεμβρίου.

Συνοπτικά η ημιτελική φάση

Μπόκα Τζούνιορς - Παλμέιρας 0-0
Παλμέιρας - Μπόκα Τζούνιορς 1-1 και 2-4 πεν. (73’ Πικέρες - 23’ Καβάνι)

Φλουμινένσε - Ιντερνασιονάλ 2-2 (10’ και 78’ Κάνο - 45’+5 Ούγκο Μάλο, 64’ Αλαν Πάτρικ)
Ιντερνασιονάλ - Φλουμινένσε 1-2 (10’ Μερκάδο - 81’ Τζον Κένεντι, 87’ Κάνο)