Ουνιβερσιτάριο, Universitario

Ευκολο τρίποντο με ντος Σάντος, Χέμπεργκ

Άλλες Ομάδες

Περού

Την 11η νίκη της σε 15 αγωνιστικές στο Τορνέο Απερτούρα 2020 του Περού σημείωσε η Ουνιβερσιτάριο.

Η πρωτοπόρος στην κατάταξη με 35 βαθμούς επικράτησε 5-0 της Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ και έκανε ακόμα ένα «βήμα» για την κατάκτηση του τίτλου. Για την Ουνιβερσιτάριο βρήκαν δίχτυα ο 28χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Τζόναθαν ντος Σάντος, που έφτασε συνολικά τα 10 γκολ στη διοργάνωση και ο 29χρονος διεθνής Περουβιανός φορ Αλεχάντρο Χέμπεργκ, ο οποίος μετράει 8 τέρματα στο Τορνέο Απερτούρα 2020. Στη 2η θέση και στο -9 ακολουθούν οι Σπόρτινγκ Κριστάλ, Καξαμάρκα και Σπορτ Ουανκάγιο. Οι «σελέστες» (Σ. Κριστάλ) έφεραν 3-3 απέναντι στην Κάρλος Μανούτσι, δεχόμενοι το τρίτο γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ισοπαλία έφερε και το «γεράκι του Βορρά» (Καξαμάρκα), που έμεινε στο 0-0, κόντρα στην Αλιάνσα Ουνιβερσιδάδ. Από την πλευρά της, η «ρόχο ματαντόρ» (Ουανκάγιο) «κόλλησε» στο 0-0 κόντρα στη Σιενσιάνο.

Συνοπτικά η 15η αγωνιστική

Καντολάο - Κάρλος Στάιν 2-2 (28’ Κιντέρο, 90’+6 Σάλας - 69’ Ρίβας, 83’ Μπούλος)

Σιενσιάνο - Σπορτ Ουανκάγιο 0-0

Σαν Μαρτίν - Σέζαρ Βαγιέχο 0-1 (5’ Μένα)

Κάρλος Μανούτσι - Σπόρτινγκ Κριστάλ 3-3 (29’ πεν. Φερνάντες, 59’ Μπενινκάσα, 90’+5 Ρίτσο - 30’ Μαρτσάν, 69’ Ολιβάρες, 90’+1 Ερέρα)

Ντ. Μουνισιπάλ - Ουνιβερσιτάριο 0-5 (11’ ντος Σάντος, 30’ Αλόνσο, 45’+1 Μπάρκο, 58’ αυτ. Αγκιλάρ, 64’ πεν. Χέμπεργκ)

Ντ. Γιακουαμπάμπα - Μελγκάρ 1-1 (7’ Βαλέρα - 90’+3 Τεχέδα)

Αζακούτσο - Κούσκο 1-1 (30’ Βιγιαμαρίν - 76’ Καράνσα)

Αλιάνσα Ουνιβερσιτάρια - Καξαμάρκα 0-0