σέρο πορτένιο, κλουμπ ολίμπια, γκουαρανί, λιμπερτάδ, νασιονάλ ασουνθιόν, 3 ντε Φεμπρέρο

Επιτέλους νίκη για τη Σέρο Πορτένιο

Παραγουάη

Μετά από 3 αγωνιστικές η Σέρο Πορτένιο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Απερτούρα 2018 της Παραγουάης.

Η “σικλόν” υποδέχτηκε τη Σολ ντε Αμέρικα στο “Χενεράλ Πάμπλο Ρόχας” και πήρε τη νίκη με 2-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 47ο λεπτό ο 20χρονος μέσος Σαντιάγκο Αρσαμέντια και 10 λεπτά αργότερα ο 26χρονος διεθνής μέσος Οσκαρ Ρουΐθ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Αντίθετα, η Κλουμπ Ολίμπια δεν απέφυγε την γκέλα απέναντι στην Σπορτίβο Λουκένιο. Συγκεκριμένα, η “ρέι ντε κόπας” βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ του 35χρονου φορ Φρέντι Μπαρέιρο, αλλά τελικά πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, κάνοντας το 2-2 με τους Χούλιαν Μπενίτες (30χρονος διεθνής φορ) και Ρίτσαρντ Σάντσες (21ος ετών μέσος).

Την αποτυχία της Κλουμπ Ολίμπια εκμεταλλεύτηκε και την έπιασε στους 7 βαθμούς στην κατάταξη η Λιμπερτάδ, που επικράτησε 2-1 της Ντεπορτίβο Σαντάνι στο “”Χουάν Χοσέ Βάσκες”. Τα δύο γκολ της “γκουμαρέλο” που την έδωσαν το τρίποντο σημείωσε ο 31ος ετών διεθνής μέσος Νταβίντ Μεντιέτα. Στις επιτυχίες επέστρεψε η Γκουαρανί που επιβλήθηκε 2-1 της Ντεπορτίβο Καπιάτα. Να σημειωθεί, ότι προπονητής στους “αουρινέγκρος” (Γκ.) είναι ο 38χρονος Αργεντινός Σεμπαστιάν Σάχα που αγωνίστηκε στην Ελλάδα με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Ντεπορτίβο Σαντάνι - Λιμπερτάδ 1-2 (40’ πεν. Εσκομπάρ - 60’ και 75’ Μεντιέτε)

Χενεράλ Ντίας - Ιντεπεντιέντε Κ. Γκρ. 1-1 (58’ Εσπινόσα - 16’ Κλαρ)

Σέρο Πορτένιο - Σολ ντε Αμέρικα 2-0 (47’ Αρσαμέντια, 57’ Ρουΐθ)

Σπορτίβο Λουκένιο - Ολίμπια 2-2 (7’ και 31’ Μπαρέιρο - 35’ Μπενίτες, 45’+2 Σάντσες)

Νασιονάλ Ασουνθιόν - 3 ντε Φεμπρέρο 0-0

Γκουαρανί - Ντεπορτίβο Καπιάτα 2-1 (6’ Βελάσκες, 44’ Κανιέτε - 3’ Μπενίτες)