Εντυπωσιάζει η Βενεζουέλα

Πρωταθλήματα

Copa America

Η ευχάριστη έκπληξη του επετειακού Κόπα Αμέρικα ακούει στο όνομα Βενεζουέλα και δίκαια βρίσκεται στη φάση των "8".

Η Βενεζουέλα παρέμεινε αήττητη στους τρεις αγώνες που έδωσε για τον 3ο όμιλο μετρώντας δύο νίκες και μία ισοπαλία, ενώ ο απολογισμός τερμάτων της ήταν 3-1. Στην τελευταία αναμέτρηση πάλεψε για να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου αλλά τελικά δεν τα κατάφερε μένοντας στο 1-1 κόντρα στο Μεξικό. Ο Βελάσκες ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Βενεζουέλα μόλις στο 10ο λεπτό, αλλά η τεράστια προσπάθεια όλων των παικτών για διατήρηση του αποτελέσματος μέχρι τέλους δεν απέδωσε καρπούς, καθώς οι Μεξικανοί ισοφάρισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για τον τεχνικό της ομάδας Ράφαελ Ντουνταμέλ, ο οποίος σε δηλώσεις του τόνισε τόσο την καλή ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκονται άπαντες όσο και την πίστη που επικρατεί για περαιτέρω διάκριση στον τρέχοντα θεσμό. Στην εντεκάδα της Βενεζουέλας επιστρέφει ο μέσος Φιγκέρα (15/1) που εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής που του είχε επιβληθεί λόγω καρτών.