Εκανε την έκπληξη η Λα Λους

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Σέντρα στο Τορνέο Ιντερμέντιο 2023 της Ουρουγουάης.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2023 Πενιαρόλ ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της, χάνοντας με 3-2 από τη Λα Λους, που τερμάτισε 9η στη βαθμολογία της πρώτης χρονικά διοργάνωσης για φέτος. Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τους «καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) να παίρνουν προβάδισμα δύο φορές στο σκορ, τη δεύτερη (1-2) στο 90’+2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 30χρονου μέσου Σεμπαστιάν Ροντρίγκες. Ωστόσο, οι «μερένγκες» αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας στο 90’+6 με τέρμα του 31ος ετών επιθετικού Λουΐς Ματσάδο και κάνοντας την ανατροπή στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 23χρονου μέσου Χουάν Κιντάνα! Να σημειωθεί, ότι πέρσι η Λα Λους απέκλεισε την Πενιαρόλ στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ουρουγουάης (1-0, 1-0 και 4-2 πεν.). Με σκορ 3-2 επικράτησε η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο της Ράσινγκ Μοντεβιδέο σε ματς που έγινε στο «Μπελβεντέρε». Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων στην αναμέτρηση σημείωσε ο 25χρονος μέσος Αλαν Μεντίνα και έφτασε συνολικά (Απερτούρα 2023 - Ιντερμέντιο 2023) τα 5 τέρματα σε 16 συμμετοχές. Το τρίποντο στην πρεμιέρα της νέας διοργάνωσης πανηγύρισε και η Μπόστον Ρίβερ που «λύγισε» την αντίσταση της Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο με τέρμα του 21ος ετών φορ Εμιλιάνο Γκόμες. Εξάλλου, η Νασιονάλ Μοντεβιδέο έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Σέρο. Οι «αλμπισελέστες» (Σέρο) προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό με γκολ του 21ος ετών επιθετικού Ντίλαν Ναντίν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 79’ με τον Γκαστόν Περέιρο και πήραν τον πόντο. Ο 27χρονος διεθνής επιθετικός επέστρεψε στη Νασιονάλ έπειτα από την παρουσία του στην Ευρώπη με τις Αϊντχόφεν και Κάλιαρι.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Λα Λους - Πενιαρόλ 3-2 (85’ πεν. Ρογιόν, 90’+5 Ματσάδο, 90’+8 Κιντάνα - 60’ Κριστόφορο, 90’+3 πεν. Ροντρίγκες)

Ουόντερερς - Ντανούμπιο 1-1 (38’ Κόστα - 66’ πεν. Μάι)

Σίτι Τόρκε - Ντιφενσόρ 1-1 (41’ Ρίμπας - 81’ Καμπόν)

Ρίβερ Πλέιτ - Μπόστον Ρίβερ 0-1 (45’+2 Γκόμες)

Σέρο - Νασιονάλ 1-1 (2’ Ναντίν - 79’ Περέιρο)

Λίβερπουλ - Ράσινγκ 3-2 (48’ Ισκιέρδο, 62’ Μεντίνα, 80’ Ριβέρο - 74’ Αλανίς, 82’ Περέιρα)

Πλάσα Κολονία - Σέρο Λάργκο 3-3 (6’ Μπρουν, 41’ πεν. Ολιβέρα, 86’ Εμπερε - 71’ και 90’+2 Φεραρές, 90’ Βισάρ)

Ντ. Μαλντονάντο - Φένιξ 1-1 (42’ Νούνιες - 74’ Φράτα)