Μπολιβάρ, Μπλούμινγκ

Δύσκολα η Μπολιβάρ

Φωτογραφία

Βολιβία

«Ιδρωσε» για να εξασφαλίσει τη νίκη στην πρεμιέρα του Τορνέο Κλαοσούρα 2019 της Βολιβίας η Μπολιβάρ.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2019 βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στην έδρα της από την Οριέντε Πετρολέρο, αλλά στο 2ο ημίχρονο βελτίωσε την απόδοσή της και έφτασε στην ανατροπή του σκορ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του 31ος ετών Ουρουγουανού αμυντικού Μαουρίσιο Πριέτο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ της! Εν τω μεταξύ, χωρίς βαθμό έμεινε η Δε Στρόνγκεστ, που ηττήθηκε με 1-0 από την Μπλούμινγκ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο 31ος ετών επιθετικός Αλέξις Μπλάνκο.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Σπορτ Μπόις - Ολγουεϊς Ρέντι 1-2 (38’ πεν. Ουρσίνο - 71’ Σουάρες, 90’+3 Κοπέτε)

Γκουαμπιρά - Χόρχε Βίλστερμαν 1-4 (31’ Ακόστα - 61’ Αλβαρες, 83’ Μπαλιβιάν, 86’ Μιράντα, 89’ Σαουσέδο)

Ντιστρόιερς - Νασιονάλ Ποτόσι 0-2 (62’ πεν. Ανγκούλο, 90’+5 Μπρούνο Πάσκουα)

Μπολιβάρ - Οριέντε Πετρολέρο 3-2 (60’ Περέιρα, 87’ Ορεγιάνα, 90’+6 Πριέτο - 4’ Σπερντούτι, 45’ Γκαρσία)

Σαν Χοσέ - Αουρόρα 3-0 (44’ Γκουτιέρες, 63’ Ανιές, 70’ Σαουσέδο)

Μπλούμινγκ - Δε Στρόνγκεστ 1-0 (32’ Μπλάνκο)