Γουαδαλαχάρα, Guadalajara

«Διπλό» στην Τιχουάνα η Γουαδαλαχάρα

Μεξικό

Σε τροχιά πλέι - οφ στο Τορνέο Απερτούρα 2022 του Μεξικό διατηρήθηκε η Γουαδαλαχάρα.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής η Κίβας φιλοξενήθηκε από την Τιχουάνα και πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, φτάνοντας τους 19 βαθμούς και κατέχοντας την 7η θέση στην κατάταξη. Για τη Γουαδαλαχάρα αυτή ήταν η 4η νίκη στις 5 τελευταίες αγωνιστικές. Επιστροφή στις επιτυχίες για τις Μαζατλάν και Λεόν που διεκδικούν και αυτές την παρουσία τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, οι «κανονιέρηδες» (Μαζατλάν) κέρδισαν με 1-0 την Ατλας και κατέχουν τη 10η θέση στην κατάταξη με 15 πόντους. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 25χρονος διεθνής Κολομβιανός επιθετικός Νίκολας Μπενεντέτι. Στην 11η θέση της βαθμολογίας με 15 βαθμούς ακολουθεί η Λεόν που επιβλήθηκε 1-0 της Χουαρές με τέρμα του 25χρονου Αργεντινού φορ Λούκας Ντι Γιόριο. Εξάλλου, η Αμέρικα και η Μοντερέι εξασφάλισαν και μαθηματικά την παρουσία τους στα πλέι - οφ του πρωταθλήματος και μένει να «κλειδώσουν» τη θέση τους στην πρώτη 4αδα της κατάταξης που δίνει απευθείας την πρόκριση στο δεύτερο γύρο των πλέι - οφ. Οι «αετοί» (Αμέρικα) επιβλήθηκαν 3-0 της Ατλέτικο Σαν Λουΐς, συμπλήρωσαν 8 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και είναι 1οι στη βαθμολογία με 28 βαθμούς. Για την Αμέρικα διακρίθηκε με την απόδοσή του στην αναμέτρηση, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 30χρονος διεθνής Χιλιανός μέσος Ντιέγκο Βαλντές. Η Μοντερέι κατέχει τη 2η θέση με 28 πόντους, μετά το υπέρ της 3-2 εις βάρος της Κρουζ Αζούλ. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά στο 28ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι (Κρουζ Αζούλ) ισοφάρισαν στο 49’. Τελικά, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το τρίποντο με γκολ του 23χρονου Αργεντινού επιθετικού Ερμάν Μπερτεράμε στο 65ο λεπτό.

Συνοπτικά η 13η αγωνιστική

Λεόν - Χουαρές 1-0 (75’ Ντι Γιόριο)

Σάντος - Νεκάξα 3-1 (45’+1 Μπρουνέτα, 57’ Μεντίνα, 90’+5 Σουάρες - 78’ Πένια)

Μοντερέι - Κρουζ Αζούλ 3-2 (17’ Γκαγιάρδο, 28’ Ρόμο, 65’ Μπερτεράμε - 30’ Ροτόντι, 49’ Αντούνα)

Αμέρικα - Ατλ. Σαν Λουΐς 3-0 (45’ Ροντρίγκες, 54’ Βαλντές, 56’ Μαρτίν)

Πουέμπλα - Πατσούκα 2-2 (17’ Κορτίτσο, 52’ Μπαραγκάν - 78’ + 90’ Ιμπάνιες)

Τίγκρες - Τολούκα 3-1 (41’ Κόρδοβα, 62’ Ζινιάκ, 80’ Τοβίν - 67’ Μενέσες)

Μαζατλάν - Ατλας 1-0 (32’ Μπενεντέτι)

Πούμας - Κερετάρο  4-1 (25’ Σάλβιο, 62’ + 68’ Ντινένο, 90’+3 Ρουβαλκάμπα - 43’ Σεπούλβεντα)

Τιχουάνα - Γουαδαλαχάρα 1-2 (58’ Ντι Σάντο - 47’ Αλβαράδο, 67΄Ολίβας)