Αμέρικα ντε Κάλι, América de Cali

«Βήμα» τίτλου η Αμέρικα ντε Κάλι

Κολομβία

Σε θρίαμβο της Αμέρικα ντε Κάλι εξελίχθηκε ο πρώτος τελικός στη Liga BetPlay 2020 της Κολομβίας.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» υποδέχτηκαν την Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε στο «Πασκουάλ Γκερέρο» και προηγήθηκαν στο σκορ, με γκολ του Χεσούς Καμπρέρα στο 24ο λεπτό. Στο 52’ ο 30χρονος μέσος έδωσε την ασίστ στον 24χρονο φορ Ντούβαν Βεργκάρα για το 2-0 και αυτός με τη σειρά του έδωσε την ασίστ στον 20χρονο μέσο Σαντιάγκο Μορένο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 υπέρ των γηπεδούχων στο 78ο λεπτό. Πλέον, η Αμέρικα έχει ισχυρό αβαντάζ, ενόψει της ρεβάνς στην έδρα των «καρντενάλες». Να σημειωθεί, ότι η Σάντα Φε αγνοεί τη νίκη ως φιλοξενούμενη της Αμέρικα ντε Κάλι από το 2017. Μάλιστα, στα 4 ματς που έχουν γίνει έκτοτε δεν έχει σημειώσει γκολ. Επίσης, οι δύο ομάδες αγωνίζονται για πρώτη φορά ως αντίπαλοι σε τελικούς πρωταθλήματος. Την προηγούμενη φορά που διεκδίκησαν τον ίδιο τίτλο ήταν στο Κόπα Merconorte 1999 (διοργάνωση της CONMEBOL, που έχει καταργηθεί), με την Αμέρικα ντε Κάλι να κατακτά το τρόπαιο.

*Στη Liga BetPlay 2020 οι 8 πρώτες ομάδες της κατάταξης προκρίνονται στα πλέι - οφ για τον τίτλο. Εκεί, παίζουν διπλά ματς (εντός - εκτός έδρας), σε μορφή προημιτελικών, ημιτελικών και τελικών. Οι υπόλοιπες ομάδες στις θέσεις 9-20 θα χωριστούν σε 3 ομίλους των 4 συλλόγων και θα δώσουν 3 ματς έκαστος. Οι νικητές των γκρουπ και ο 2ος καλύτερος στη βαθμολογία από τους τρεις ομίλους θα περάσουν στους «4» και από εκεί στους τελικούς, με έπαθλο τη συμμετοχή στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2021.