Αβαντάζ για τη Χόρχε Βίλστερμαν

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Σέντρα στην προκριματική φάση του Κόπα Σουνταμερικάνα 2022!

Στη συγκεκριμένη φάση οι αγώνες αφορούν ομάδες από την ίδια χώρα. Στο σετ της Βολιβίας η Χόρχε Βίλστερμαν «καθάρισε» ουσιαστικά την πρόκριση, επικρατώντας 4-0 της Γκουαμπιρά, με τον 31ος ετών Αργεντινό μέσο Χαβιέρ Σανγκινέτι να σκοράρει και να δίνει και ασίστ. Στο άλλο ματς η Οριέντε Πετρολέρο επιβλήθηκε 3-2 της Ρόγιαλ Παρί, με τον 27χρονο Αργεντινό επιθετικό Φακούντο Σουάρες να βρίσκει δίχτυα και να φτάνει συνολικά τα 3 τέρματα σε 5 συμμετοχές φέτος με τη φανέλα της Πετρολέρο. Στο σετ της Χιλής η Ντεπόρτες Αντοφαγκάστα επικράτησε 2-1 της Ουνιόν Εσπανιόλα, έχοντας ως σκόρερς τον 22χρονο διεθνή επιθετικό από τη Βενεζουέλα Μπράγιαν Ουρτάδο και τον 27χρονο διεθνή μέσο Αντρές Ρόμπλες. Αντίθετα, στο 0-0 έμεινε η Νιουμπλένσε με αντίπαλο την Ουνιόν Λα Καλέρα στην πόλη Τσιγιάν. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση της Λα Εκιδάδ κόντρα στην Τζούνιορ για το σετ της Κολομβίας. Στο δεύτερο παιχνίδι, η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν επιβλήθηκε 2-1 της Αμέρικα ντε Κάλι, βρίσκοντας δίχτυα με τον 32χρονο διεθνή επιθετικό Βλάντιμιρ Ερνάντες και τον 36χρονο αμυντικό Αντρές Κανταβίντ. Στο σετ του Ισημερινού η Λίγκα ντε Κίτο επικράτησε 2-0 της Μουσούκ Ρούνα, 4ο συνεχόμενο «διπλό» απέναντι στην τελευταία για τη Λίγκα ντε Κίτο, ενώ ισοπαλία με σκορ 1-1 έφεραν η Ντελφίν με αντίπαλο τη 9 ντε Οκτούμπρε στην πόλη Μάντα. Εξάλλου, δύο «διπλά» σημειώθηκαν στο σετ της Παραγουάης, με την Γκουαϊρένια να κερδίζει 1-0 τη Νασιονάλ και τη Χενεράλ Καμπαγιέρο να νικάει με 3-0 τη Σολ ντε Αμέρικα. Για τους «κόκκινους» (Καμπαγιέρο) αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε επίπεδο CONMEBOL, ενώ το μοναδικό τέρμα στο «Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο» πέτυχε ο 22χρονος φορ Αντόνιο Μαρίν. Στο σετ του Περού η Αζακούτσο «λύγισε» με 2-0 την αντίσταση της Σπορτ Μπόις, με σκόρερς τον 27χρονο αμυντικό Αλνταΐρ Σαλαζάρ και τον 31ος ετών Ουρουγουανό επιθετικό Νίκολας Ρογιόν. Στο Κούσκο η Σιενσιάνο παραχώρησε 1-1 στη Μελγκάρ. Στο σετ της Ουρουγουάης η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε 1-0 της Λίβερπουλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 19χρονου επιθετικού Τιάγκο Μπόρμπας. Επίσης, στο «Πάρκε Αλφρέδο Βίκτορ Βιέρα» η Ουόντερερς επιβλήθηκε 2-1 της Σέρο Λάργκο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ. Στο σετ της Βενεζουέλα η Μετροπολιτάνος κέρδισε με 2-0 την Εστουδιάντες ντε Μέριδα, πρώτο της «διπλό» απέναντι στην Εστουδιάντες από το 2015, ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε η Ερμάνος Κολμενιάρες την Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα. Κορυφαίος σε απόδοση παίκτης για τους νικητές της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο 24χρονος φορ Σέζαρ Μαγκαγιάν, που βρήκε δίχτυα και έδωσε και ασίστ.

Συνοπτικά ο 1ος προκριματικός γύρος

Ρόγιαλ Παρί - Οριέντε Πετρολέρο 2-3 (28’ Τζουστινιάνο, 85’ Αλβαρες - 18’ Κάιρε, 71’ Σουάρες, 83’ Ρόχας)
Οριέντε Πετρολέρο - Ρόγιαλ Παρί 15/3

Νιουμπλένσε - Λα Καλέρα 0-0
Λα Καλέρα - Νιουμπλένσε 15/3

Σιενσιάνο - Μελγκάρ 1-1 (48’ Εστράδα - 24’ πεν. Κουέστα)
Μελγκάρ - Σιενσιάνο 15/3

Μέριδα - Μετροπολιτάνος 0-2 (30’ Αραούχο, 71’ Ανέσε)
Μετροπολιτάνος - Μέριδα 15/3

Μεντεγίν - Αμέρικα ντε Κάλι 2-1 (45’+2 Ερνάντες, 57’ Κανταβίντ - 48’ Ράμος)
Αμέρικα ντε Κάλι - Μεντεγίν 16/3

Μουσούκ Ρούνα - Λίγκα ντε Κίτο 0-2 (62’ Ρομέρο, 87’ Αλβαράδο)
Λίγκα ντε Κίτο - Μουσούκ Ρούνα 16/3

Σολ ντε Αμέρικα - Χενεράλ Καμπαγιέρο 0-3 (43’ Μαραμπέλ, 58’ Γκονζάλες, 90’ Ροντριγκες)
Χενεράλ Καμπαγιέρο - Σολ ντε Αμέρικα 16/3

Αζακούτσο - Σπορτ Μπόις 2-0 (35’ Σαλαζάρ, 58’ Ρογιόν)
Σπορτ Μπόις - Αζακούτσο 16/3

Λίβερπουλ - Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο 0-1 (18’ πεν. Μπόρμπας)
Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο - Λίβερπουλ 16/3

Χ. Βίλστερμαν - Γκουαμπιρά 4-0 (24’ Σανγκινέτι, 38’ Τσάβες, 54’ πεν. Σερτζίνιο, 90’+1 Βάργκας)