Ξεχώρισαν Μπόκα, Ιντερνασιονάλ, Εμελέκ

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Σέντρα στα πρώτα παιχνίδια για τη φάση των «16» στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στην Κουριτίμπα της Βραζιλίας η Μπόκα Τζούνιορς Αργεντινής λύγισε την αντίσταση της Ατλέτικο Παραναένσε, με ένα εντυπωσιακό γκολ του 20χρονου μέσου Αλέξις Μακ Αλιστερ. Εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Ιντερνασιονάλ Βραζιλίας, που επικράτησε 1-0 της Νασιονάλ Μοντεβιδέο στην Ουρουγουάη με τέρμα στο 90’ του διεθνούς Περουβιανού επιθετικού Πάολο Γκερέρο. Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε η Εμελέκ Ισημερινού που επιβλήθηκε 2-0 της Φλαμένγκο Βραζιλίας του Ζόρζε Ζεσούς, πρώην προπονητή της Μπενφίκα και της Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Σημαντικό προβάδισμα απέκτησε και η Λίγκα ντε Κίτο που κέρδισε με 3-1 την Ολίμπια Ασουνσιόν Παραγουάης στον Ισημερινό, όπως και η Γκρέμιο Βραζιλίας, που νίκησε 2-0 τη Λιμπερτάδ Παραγουάης. Από εκεί και πέρα, η Παλμέιρας Βραζιλίας απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 από τη Γοδόι Κρουζ στην Αργεντινή, αν και έχανε με δύο γκολ διαφορά στο 29ο λεπτό, ενώ η Σαν Λορένσο Αργεντινής έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Σέρο Πορτένιο Παραγουάης.

Εξάλλου, η κάτοχος του τίτλου Ρίβερ Πλέιτ Αργεντινής παραχώρησε 0-0 στην Κρουζέιρο Βραζιλίας, έχοντας χαμένο πέναλτι με τον 31ος ετών διεθνή επιθετικό Ματίας Σουάρες, πρώην παίκτη της Αντερλεχτ, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Συνοπτικά η φάση των «16»

Ρίβερ Πλέιτ - Κρουζέιρο 0-0
Κρουζέιρο - Ρίβερ Πλέιτ (30/7)

Λίγκα ντε Κίτο - Ολίμπια Ασουνσιόν 3-1 (12’ και 73’ Αγιόβι, 85’ Αγκίρε - 61’ Ρόχας)
Ολίμπια Ασουνσιόν - Λίγκα ντε Κίτο (30/7)

Γοδόι Κρουζ - Παλμέιρας 2-2 (6’ και 29’ Γκαρσία - 34’ Φελίπε Μέλο, 59’ Μπόρχα)