Ατλέτικο Σαν Λουΐς, Κίβας

Την έκπληξη η Ατλ. Σαν Λουΐς

Μεξικό

Την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Απερτούρα 2019 του Μεξικό σημείωσε η Ατλέτικο Σαν Λουΐς.

Οι νεοφώτιστοι στην κατηγορία υποδέχτηκαν τη Μοντερέι (4 φορές πρωταθλήτρια) και πήραν τους τρεις βαθμούς με γκολ του 26χρονου Αργεντινού αμυντικού Ματίας Καταλάν. Εξάλλου, στη Γουαδαλαχάρα η Κίβας φιλοξένησε την κάτοχο του τίτλου Τίγκρες και πήρε τη νίκη, επικρατώντας με 2-0. Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, ο 28χρονος διεθνής Αλαν Πουλίδο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Αμφότερες οι ομάδες έχουν από 3 πόντους στη βαθμολογία της διοργάνωσης.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Μορέλια - Ατλας 0-1 (74’ Ισιχάρα)

Βερακρούζ - Πατσούκα 3-3 (15’ Σαντιγιάν, 37’ Καζίμ-Ρίτσαρντς, 69’ Τσάβες - 9’ Χάρα, 51’ Γκουζμάν, 61’ Κοπέτε)

Λεόν - Αμέρικα 0-0

Κρουζ Αζούλ - Τολούκα 1-1 (48’ Ροντρίγκες - 90’+2 Μεντίνα)

Τιχουάνα - Κερετάρο 1-1 (37’ Καμάτσο - 53’ πεν. Σιέρα)

Πούμας - Νεκάξα 2-0 (10’ Βιγκόν, 71’ πεν. Μπαρέρα)

Ατλέτικο Σαν Λουΐς - Μοντερέι 1-0 (18’ Καταλάν)

Σάντος Λαγκόυνα - Χουαρές 3-0 (52’ Μπ. Λοθάνο, 61’ Οράντια, 69’ Α. Λοθάνο)

Κίβας - Τίγκρες 2-0 (9’ Μπρισένιο, 90’+6 πεν. Πουλίδο)