Ολίμπια, Olimpia

Στο 90’+1 το «διπλό» η Ολίμπια

Παραγουάη

Πολύτιμο τρίποντο για την Ολίμπια.

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στο Τορνέο Απερτούρα 2024 της Παραγουαής η Ολίμπια αναμετρήθηκε με τη Νασιονάλ Ασουνσιόν και πήρε τη νίκη με σκορ 1-0, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 28χρονο διεθνή μέσο Ραμόν Μαρτίνες. Για την Ολίμπια που κατέχει την 3η θέση στη βαθμολογία με 25 βαθμούς αυτή ήταν η πρώτη νίκη εις βάρος της Νασιονάλ, έπειτα από 9 ματς όπου είχε απολογισμό 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Στη 2η θέση της κατάταξης με 26 πόντους βρίσκεται η Σέρο Πορτένιο που κέρδισε με 2-0 τη 2 ντε Μάγιο και συμπλήρωσε 5 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Για την «Τσικλόν» βρήκαν δίχτυα ο 34χρονος Αργεντινός επιθετικός Ντιέγκο Τσουρίν και ο 32χρονος φορ Φερνάντο Φερνάντες. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 32 βαθμούς βρίσκεται η Λιμπερτάδ που επικράτησε 2-0 της Σπορτίβο Τρινιντένσε και πανηγύρισε την 3η νίκη της στις 4 τελευταίες αγωνιστικές. Για την κάτοχο του τίτλου σκόραραν ο 33χρονος διεθνής μέσος Ερνέστο Καμπαγιέρο και ο 33χρονος διεθνής μέσος Λορέντσο Μελγκαρέχο. Επίσης, η Σπορτίβο Λουκένιο επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Σολ ντε Αμέρικα και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης με 22 πόντους. Για την «Αουριαζούλ» διακρίθηκαν στην αναμέτρηση, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ, ο 36χρονος πρώην διεθνής μέσος Ροντρίγκο Ρόχας και ο 21ος ετών επιθετικός Ντιέγκο Ακόστα. Εξάλλου, η Σπορτίβο Αμελιάνο «λύγισε» με σκορ 2-0 τη Χενεράλ Καμπαγιέρο, επανήλθε στις επιτυχίες μετά από 3 αγωνιστικές και έφτασε τους 19 βαθμούς στη βαθμολογία. Τα γκολ στο ματς σημείωσαν ο 24χρονος φορ Αλεχάντρο Σαμούντιο και ο 32χρονος μέσος Αλμπέρτο Κοντρέρα.

Συνοπτικά η 14η αγωνιστική

Σολ ντε Αμέρικα - Λουκένιο 0-3 (12’ Ροντρίγκο Ρόχας, 45’ Φερέιρα, 59’ Ακόστα)

2 ντε Μάγιο - Σέρο Πορτένιο 0-2 (43’ Τσουρίν, 78’ Φερνάντες)

Αμελιάνο - Χενεράλ Καμπαγιέρο 2-0 (12’ Σαμούντιο, 85’ πεν. Κοντρέρα)

Λιμπερτάδ - Τρινιντένσε 2-0 (14’ Καμπαγιέρο, 58’ Μελγκαρέχο)

Τακουαρί - Γκουαρανί 4-4 (4’ Ρουΐς, 19’ Κολμάν, 15’ Καμπράλ, 90’+3 Εσπινόσα - 25’ Αλκαράς, 67’ Πέρες, 73’ και 90’+4 Γκονζάλες)

Νασιονάλ - Ολίμπια 0-1 (90’+1 Μαρτίνες)