Νέα

Σκόρερ ο «El Rifle» Φαρίας

Φωτογραφίες από

Με σκορ 2-1 νίκησε την Ιντερ ντε Μπαρίνας η Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τη 2η αγωνιστική στη Β’ φάση του Τορνέο Απερτούρα 2024 στη Βενεζουέλα. Η Λα Γκουάιρα έφτασε τους 3 βαθμούς στη βαθμολογία του Α’ ομίλου, σε αντίθεση με την Ιντερ που ηττήθηκε για 2η συνεχόμενη φορά. Τα δύο γκολ των «Λος Ναράνιας» στην αναμέτρηση σημείωσε ο Εντερ Φαρίας. Το «Οπλό - El Rifle», όπως είναι το παρατσούκλι του 36χρονου επιθετικού, ο οποίος στο παρελθόν φόρεσε και τη φανέλα της εθνικής ομάδας της Βενεζουέλα, έφτασε τα 4 τέρματα σε 11 συμμετοχές στη διοργάνωση. Στο άλλο ματς του ομίλου η Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Μετροπολιτάνος, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν από 4 πόντους στην κατάταξη. Στο Β’ όμιλο η Καραμπόμπο απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Ανγκοστούρα και κατέχει την 1η θέση στη βαθμολογία με 4 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του 28χρονου μέσου Χουάν Καστελάνος, αλλά οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν την ήττα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 30χρονου φορ Χουάν Κάρλος Ορτίθ. Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε και το άλλο παιχνίδι του ομίλου, αυτό ανάμεσα στην Πορτουγκέσα και την Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο. Η τελευταία «άνοιξε» το σκορ με γκολ του 23χρονου φορ Λίσαντρο Πέρες, αλλά οι «Λος ροχινέγκρος» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τέρμα του 32χρονου μέσου Γιόχαν Μορένο, ο οποίος στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα της εθνικής ομάδας της Βενεζουέλα.