Παλμέιρας, Palmeiras

Πήρε τους 3 βαθμούς η Παλμέιρας

Βραζιλία

Σέντρα στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2024!

Η νικήτρια των δύο τελευταίων πρωταθλημάτων στη Βραζιλία, η Παλμέιρας ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της με νίκη 1-0 στο Σαλβαδόρ της Μπαΐα με αντίπαλο τη Βιτόρια. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος στην αναμέτρηση ήταν ο 23χρονος διεθνής Κολομβιανός μέσος Ρίσαρντ Ρίος. Να σημειωθεί, ότι η Παλμέιρας έχει νικήσει στις 8 από τις 9 (και μια ήττα) πιο πρόσφατες αναμετρήσεις της με αντίπαλο τη Βιτόρια. Με εκτός έδρας τρίποντο έκανε ντεμπούτο στο νέο πρωτάθλημ και η Φλαμένγκο που κέρδισε με σκορ 2-1 την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Οι Καριόκας δυσκολεύτηκαν και χρειάστηκαν μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης, προκειμένου να εξασφαλίσουν τη νίκη. Ο 26χρονος διεθνής επιθετικός έφτασε τα 14 τέρματα σε 15 εμφανίσεις σε όλες τις φετινές διοργανώσεις (Serie A, Κόπα Λιμπερταδόρες και Πολιτειακό πρωτάθλημα Καριόκα). Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισε η Φορταλέζα που επικράτησε 2-1 της Σάο Πάολο, έχοντας ως σκόρερ τον 32χρονο Αργεντινό μέσο Χουάν Λουσέρο και τον συμπατριώτη του, τον 24χρονο φορ Ιμανόλ Ματσούκα. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Φορταλέζα συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες εκτός έδρας επιτυχίες απέναντι στη Σάο Πάολο! Επίσης, η Ατλέιτκο Παραναένσε επιβλήθηκε με 4-0 της Κουϊαμπά στην Κουριτίμπα. Για τους γηπεδούχους διακρίθηκε στην αναμέτρηση, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 25χρονος διεθνής Ουρουγουανός επιθετικός Αγκουστίν Κανόμπιο. Συναρπαστικό ματς έγινε στο Μπέλο Οριζόντε, όπου η Κρουζέιρο «λύγισε» με σκορ 3-2 την αντίσταση της Μποταφόγκο. Η τελευταία προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με τον 33χρονο επιθετικό και πρώην παίκτη του Ολυμπιακού τη σεζόν 2021-22 Τικίνιο Σοάρες, ωστόσο στο 65’ βρέθηκε να χάνει με 2-1. Ισοφάρισε στο 83ο λεπτό, αλλά στο 90’+1 ο 25χρονος επιθετικός Ραφαέλ Ελίας βρήκε δίχτυα για τους γηπεδούχους που εξασφάλισαν το τρίποντο.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ιντερνασιονάλ - Μπαΐα 2-1 (72’ Ουέσλι, 83’ Φερνάντο - 70’ Μπιέλ)

Κρουζέιρο - Μποταφόγκο 3-2 (20’ Λούκας Σίλβα, 65’ Ράφα Σίλβα, 90’+1 Ραφαέλ Ελίας - 5’ Τικίνιο Σοάρες, 83’ Ντανίλο Μπαρμπόσα)

Βιτόρια - Παλμέιρας 0-1 (20’ Ρίος)

Φλουμινένσε - Μπραγκαντίνο 2-2 (45’+5 και 68’ Λίμα - 47’ Εντουάρντο Σάσα, 52’ Μπόρμπας)

Βάσκο - Γκρέμιο 2-1 (24’ Ντάβιντ, 37’ Ματέους Καρβάλιο - 68’ Γκουστάβο Μαρτίνς)

Κορίνθιανς - Ατλ. Μινέιρο 0-0

Σάο Πάολο - Φορταλέζα 1-2 (84’ Αντρέ Σίλβα - 66’ Λουσέρο, 80’ Ματσούκα)

Ατλ. Παραναένσε - Κουϊαμπά 4-0 (23’ Πάμπλο, 37’ Κανόμπιο, 39’ Γοδόι, 81’ Μαστριάνι)

Ατλ. Γκοϊανιένσε - Φλαμένγκο 1-2 (63’ Λουΐς Φερνάντο - 45’+6 ντε λα Κρουζ, 90’+13 πεν. Πέδρο)

Κρισιούμα - Ζουβεντούδε 1-1 (36’ Ρενάτο Κάισερ - 64’ Ζαν Κάρλος)