χιλή, καμπεονάτο νασιονάλ, κόλο κόλο, ουνιβερσιδάδ ντε τσίλε, ουνιβερσιδάδ ντε κονσεπσιόν, ουνιβερσιδάδ κατόλικα, ο΄χίγκινς, παλεστίνο, σαν λουΐς

One man show Εστεμπάν Παρέδες!

Χιλή

Χαλάει κόσμο στο Καμπεονάτο Νασιονάλ 2018 της Χιλής ο Εστεμπάν Παρέδες.

Ο αρχηγός της Κόλο Κόλο σημείωσε δύο γκολ στην πρεμιέρα της διοργάνωσης με αντίπαλο την Αντοφαγκάστα και εξασφάλισε έτσι τους τρεις βαθμούς της νίκης για την ομάδα του. Στη 2η αγωνιστική επανήθλε δριμύτερος και με χατ - τρικ (είχε και χαμένο πέναλτι) οδήγησε την κάτοχο του τίτλου στο 3-2 εις βάρος της Αουντάξ Ιταλιάνο! Μάλιστα, ο 37χρονος πρώην διεθνής επιθετικός σημείωσε το 3ο του τέρμα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Φυσικά, είναι ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με συνολικά 5 τέρματα. Στους 6 βαθμούς έπειτα από δύο ματς στο Καμπεονάτο Νασιονάλ βρίσκεται και η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Η “Κάτο” επιβλήθηκε 3-1 της Κουρικό Ουνίδο στο “Μπισεντενάριο Λα Γκράνζα”.

Εν τω μεταξύ, τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα πήρε η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε. Η “U” αντιμετώπισε την Ντεπόρτες Ικίκε στην πόλη Καλαμά και επιβλήθηκε με 2-1. Το δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60ο λεπτό ο 34χρονος διεθνής επιθετικός Μαουρίσιο Πινίγια, με πλούσια καριέρα στην Ιταλία (Γκροσέτο, Παλέρμο, Κάλιαρι, Τζένοα, Αταλάντα). Αντίθετα, η Ουνιβερσιδάδ ντε Κονσεπσιόν παράμεινε χωρίς τρίποντο μετά και το 1-1 κόντρα στην Ντεπόρτες Τεμούκο. Για τους “αουρισιέλος” (Ουν. Κ.) ισοφάρισε στο 75ο λεπτό ο 28χρονος αμυντικός Γκιγιέρμο Πατσέκο.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Ουνιόν Λα Καλέρα - Αντοφαγκάστα 1-3 (73’ Φερνάντες - 11’ Ρόμο, 38’ Γκονζάλες, 67’ Μπέλο)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Παλεστίνο 2-2 (56’ Ντάβιλα, 72’ Αρανγκίθ - 1’ Γκουτιέρες, 84’ Κάμπος Λόπες)

Ντεπόρτες Ικίκε - Ουν. ντε Τσίλε 1-2 (71’ Τόρες - 37’ Γκουέρα, 60’ πεν. Πινίγια)

Ντεπόρτες Τεμούκο - Ουν. Κονσεπσιόν 1-1 (68’ Ντονόσο - 77’ Πατσέκο)

Ουατσιπάτο - Σαν Λουΐς 1-1 (38’ Ποβέα - 12’ Γκονζάλες)

Κουρικό Ουνίδο - Ουν. Κατόλικα 1-3 (47’ Κορτές - 24’ πεν. Αουέντ, 45’ Λιάνος, 67’ Λανάρο)

Κόλο Κόλο - Αουντάξ Ιταλιάνο 3-2 (9’ και 23’ και 90’+1 Παρέδες - 56’ Σέρτζιο Σάντος, 90’ Μπόσο)

Ο΄Χίγκινς - Εβερτον 1-2 (73’ Ματσόλα - 27’ Σαλίνας, 62’ Μαντρίντ)