Ονσε Κάλντας, Once Caldas

Ο Ντάιρο Μορένο έκανε τη διαφορά

Κολομβία

Την 5η νίκη της σε 7 αγωνιστικές στο Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2024 της Κολομβίας πανηγύρισε η Ονσε Κάλντας.

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής η «Ελ Μπλάνκο» νίκησε με σκορ 2-0 τη Γιαγκουάρες ντε Κόρδοβα και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Τα δύο γκολ των γηπεδούχων στην αναμέτρηση σημείωσε ο Ντάιρο Μορένο. Ο 38χρονος πρώην διεθνής επιθετικός έφτασε συνολικά τα 13 τέρματα, ενώ έχει και 4 ασίστ σε 33 συμμετοχές φέτος. Ο Μορένο που είχε αγωνιστεί στη Στεάουα Βουκουρεστίου την περίοδο 2008-10, ξεπέρασε για 3η χρονιά το διψήφιο αριθμό τερμάτων, αφού πέρσι είχε 20 γκολ σε 41 παρουσίες κσι το 2022 πέτυχε 22 τέρματα σε 42 εμφανίσεις. Στην 6η θέση της κατάταξης με 11 πόντους ανέβηκε η Τζούνιορ που κέρδισε με 1-0 την Ντεπόρτες Τολίμα στην πόλη Ιμπαγκουέ. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 32χρονος διεθνής μέσος Ντιντιέ Μορένο. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η Τζούνιορ έχει ρεκόρ 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες στις 12 πιο πρόσφατες επισκέψεις της στην έδρα της Τολίμα. Στην 7η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς «σκαρφάλωσε» η Αγκιλας Ντοράδας που επικράτησε με σκορ 2-1 των Μιγιονάριος. Οι τελευταίοι προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του 24χρονου μέσου Τζον Κόρδοβα στο 9ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με τέρματα που πέτυχαν ο 31ος ετών διεθνής μέσος Γκιγιέρμο Σελίς και ο 31ος ετών φορ Χόρχε Ράμος. Να σημειωθεί, ότι η Αγκιλας συμπλήρωσε 5 ματς αήττητη απέναντι στους Μιγιονάριος, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Αμέρικα - Ενβιγκάδο 4-0 (15’ πεν. Ολγκάδο, 30’ Κινιόνες, 73’ Μπάριος, 90’+3 Ράμος)

Πάστο - Μπουκαραμάνγκα 1-2 (69’ Μορένο - 63’ Ινεστρόσα, 66’ Σαμπουέτσα)

Πατριότας - Λα Εκιδάδ 0-0

Ατλ. Νασιονάλ - Ντ. Κάλι ανβλ.

Σάντα Φε - Περέιρα ανβλ.

Αλιάνσα - Τσικό 4-0 (15’ Μπατάλια, 45’+2 Μαρτίνες, 81’ και 88’ Μουνιόθ)

Τολίμα - Τζούνιορ 0-1 (32’ Μορένο)

Αγκιλας Ντοράδας - Μιγιονάριος 2-1 (39’ Σελίς, 73’ Ράμος - 9’ Κόρδοβα)

Ονσε Κάλντας - Γιαγκουάρες 2-0 (6’ και 39’ Μορένο)

Φορταλέτσα - Μεντεγίν 2-2 (27’ Παλάσιος, 30’ Ροντρίγκες - 75’ Σαντοβάλ, 86’ Λεόν)