Αμέρικα ντε Κάλι, América de Cali

«Ιδρωσε» για τη νίκη η Αμέρικα ντε Κάλι

Κολομβία

Τρεις πολύτιμους βαθμούς εξασφάλισε η Αμέρικα ντε Κάλι.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής οι «Κόκκινοι Διάβολοι» υποδέχτηκαν την Μπογιακά Τσικό και βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 στο 70ο λεπτό. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Αμέρικα πέτυχε δύο γκολ και νίκησε τελικά με σκορ 3-2, αποτέλεσμα με το οποίο έφτασε τους 16 βαθμούς στη βαθμολογία και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης στα πλέι - οφ (θέσεις 1-8 στη βαθμολογία) της διοργάνωσης. Για τους νικητές του ματς σκόραρε δύο φορές ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Ροντρίγκο Ολγκάδο που διακρίθηκε πέρσι στο πρωτάθλημα της Χιλής με τη φανέλα της Κοκίμπο Ουνίδο, πετυχαίνοντας 16 γκολ σε 27 συμμετοχές. Στους 18 πόντους στην κατάταξη ανέβηκε η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν που κέρδισε με 2-1 τη Λα Εκιδάδ, επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες μετά από δύο αγωνιστικές. Επίσης, η Ατλέτικο Μπουκαραμάνγκα πανηγύρισε το 3ο της τρίποντο στις 4 τελευταίες αγωνιστικές, έπειτα από το υπέρ της 3-1 κόντρα στην Ενβιγκάδο και έχει 23 βαθμούς στη βαθμολογία. Για την Μπουκαραμάνγκα αυτή ήταν η 3η εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ενβιγκάδο στις 5 (επίσης 1 ισοπαλία και 1 ήττα) πιο πρόσφατες μεταξύ τους αναμετρήσεις. Στις νίκες έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες επανήλθε η Ντεπόρτες Τολίμα που επικράτησε με 2-1 της Ντεπορτίβο Περέιρα και έφτασε τους 26 πόντους στην κατάταξη. M.V.P. της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο 26χρονος μέσος Γέισον Γκουζμάν που σκόραρε και έδωσε και ασίστ, φτάνοντας συνολικά τα 8 τέρματα και τις 3 ασίστ σε 12 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις.  Εν τω μεταξύ, στο τελευταίο χρονικά ματς της αγωνιστικής η Ονσε Κάλντας κέρδισε με 1-0 την Αλιάνσα, συμπλήρωσε 5 σερί τρίποντα στη διοργάνωση και ανέβηκε στους 24 βαθμούς. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 25χρονος μέσος Μπίλι Αρτσε.

Συνοπτικά η 13η αγωνιστική

Πατριότας - Τζούνιορ 1-0 (35’ Μαρτίνες)

Λα Εκιδάδ - Μεντεγίν 1-2 (45’+3 πεν. Ρικάρντο - 26’ πεν. Τσαβέρα, 41’ Λεόν)

Μιγιονάριος - Ντ. Κάλι 1-1 (58’ Κατάνιο - 61’ Ντίας)

Τολίμα - Περέιρα 2-1 (10’ Κάστρο, 79’ Γκουσμάν - 55’ Κιντέρο)

Γιαγκουάρες - Φορταλέσα 0-1 (40’ πεν. Αριέτα)

Αμέρικα - Τσικό 3-2 (9’ και 81’ πεν. Ολγκάδο, 89’ Γκαρσές - 27’ Πλάσας, 70’ Κολόν)

Μπουκαραμάνγκα - Ενβιγκάδο 3-1 (18’ Μικόλτα, 30’ Σαμπουέτσα, 90’+2 Αράνγκο - 22’ Ντίας)

Ατλ. Νασιονάλ - Πάστο 1-0 (38’ Μεχία)

Αγκιλας Ντοράδας - Σάντα Φε 1-1 (57’ πεν. Βούλετιτς - 83’ Τόρες)

Ονσε Κάλντας - Αλιάνσα 1-0 (45’+5 Αρτσε)