Μοντερέι

Εχασε βαθμούς η Μοντερέι

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Ισοπαλία παραχώρησε στο πρώτο της παιχνίδι για το Τορνέο Κλαοσούρα 2020 του Μεξικό η Μοντερέι.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2019 δεν αγωνίστηκε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και για τη 2η αγωνιστική παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στη Μονάρκας. Τα δύο γκολ των «αλμπιαζούλες» (Μοντερέι) σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο 33χρονος Αργεντινός αμυντικός Νίκολα Σάντσες. Αντίθετα, η ηττημένη στους τελικούς του Τορνέο Απερτούρα 2019 Κλουμπ Αμέρικα, «λύγισε» την αντίσταση της Τίγκρες με τέρμα του 27χρονου φορ Χένρι Μαρτίν, που είναι διεθνής με το Μεξικό.

Από εκεί και πέρα, η Νεκάξα πανηγύρισε σημαντική νίκη με 3-2 στην έδρα της Τολούκα. Ο 30χρονος Αργεντινός επιθετικός Μάουρο Κιρόγκα άνοιξε στο 22’ το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων, ενώ ήταν και αυτός που τους εξασφάλισε τη νίκη με τέρμα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το ματς της αγωνιστικής έγινε στο «Ολίμπικο Μπενίτο Χουαρές», όπου η Χουαρές έφερε 4-4 με αντίπαλο την Πούμας! Οι «μπράβος» (Χουαρές) προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ αλλά στο 59’ βρέθηκαν να χάνουν με 3-4! Τελικά, πήραν το βαθμό με γκολ του 23χρονου επιθετικού Μπράιαν Ρούμπιο στο 78’.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Χουαρές - Πούμας 4-4 (11’ και 17’ και 26’ πεν. Λεθκάνο, 78’ Ρούμπιο - 15’ Βιγκόν, 39’ Ινιέστρα, 49’ Αλβαρες, 59’ Γκονζάλες)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Κρουζ Αζούλ 2-1 (37’ Ρέγιες, 76’ Μπερτεράμε - 63’ Ροντρίγκες)

Ατλας Πουέμπλα 0-1 (32’ Μενέντες)

Μοντερέι - Μονάρκας 2-2 (26’ πεν. και 65’ πεν. Σάντσες - 39’ Ροντρίγκες, 46’ Ρότσα)

Πατσούκα - Γουαδαλαχάρα 0-0

Αμέρικα - Τίγκρες 1-0 (69’ Μαρτίν)

Τολούκα - Νεκάξα 2-3 (37’ Φερνάντες, 45’ Ερνάντες - 22’ και 90’+2 Κιρόγκα, 79’ Χοσέ Ντολντάν)

Κερετάρο - Τιχουάνα 3-0 (15’ Ναουελπάν, 39’ Ρουΐς, 83’ Καστίγιο)

Σάντος Λαγκούνα - Λεόν 3-2 (48’ πεν. Λοθάνο, 59’ πεν. Βαλντές, 89’ Ριβέρο - 10’ Μενέσες, 86’ πεν. Μένα)