ουνιβερσιδάδ κατόλικα, ουνιβερσιδάδ ντε τσίλε, ουνιβερσιδάδ κονσεπσιόν, κόλο κόλο, ουατσιπάτο, ουνιόν λα καλέρα, ντεπόρτες τεμούκο, ο΄χίγκινς

Δυνατή η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα

Χιλή

Τους 12 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές στο Καμπεονάτο Νασιονάλ 2018 της Χιλής έφτασε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής η “Κάτο” φιλοξένησε την Ουνιόν Λα Καλέρα στο “Σαν Κάρλος ντε Αποκίντο” και με τέρμα του πρώην μεσοεπιθετικού της ΑΕΚ, Ντιέγκο Μπουονανότε πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης. Στη 2η θέση με 9 πόντους ακολουθεί η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε, που έφυγε με τη νίκη από το Τεμούκο απέναντι στην τοπική Ντεπόρτες. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 74ο λεπτό ο 24χρονος αμυντικός Αλεχάντρο Κοντρέρας.

Αντίθετα, η Κόλο Κόλο έμεινε για 2η σερί αγωνιστική μακριά από τη νίκη, αφού παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Ο΄Χίγκινς. Η είδηση για την “κατσίκε” είναι ότι δεν σκόραρε ο Εστεμπάν Παρέδες, ο οποίος έχει σημειώσει τα 6 από τα 7 συνολικά τέρματα της ομάδας του στο φετινό πρωτάθλημα! Στα αξιοσημειωτα της 4ης αγωνιστικής το χατ - τρικ του 29χρονου διεθνούς Παναμέζου επιθετικού Γκαμπριέλ Τόρες (πρώην παίκτη και της ελβετικής Λωζάνης) στο 3-0 της Ουατσιπάτο εις βάρος της Ουνιβερσιδάδ ντε Κονσεπσιόν.

Επίσης, δεν περνάει απαρατήρητο το 4-4 ανάμεσα στην Κουρικό Ουνίδο και την Ουνιόν Εσπανιόλα, με τη δεύτερη να προηγείται 1-4 στο 76’, αλλά να δέχεται τρία γκολ το διάστημα 87’ - 90’+2 από τους γηπεδούχους που έπαιζαν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο 32χρονος αμυντικός Νέλσον Ρεμπολέδο) από το 41ο λεπτό!

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Κόλο Κόλο - Ο΄Χίγκινς 1-1 (81’ Ζαλντίβια - 34’ Ματσόλα)

Ουατσιπάτο - Ουν. Κονσεπσιόν 3-0 (22’ και 37’ και 41’ Τόρες)

Σαν Λουΐς - Παλεστίνο 0-1 (16’ Γκουτιέρες)

Ουν. Κατόλικα - Ουνιόν Λα Καλέρα 1-0 (72’ Μπουονανότε)

Αντοφαγκάστα - Ντεπόρτες Ικίκε 2-1 (89’ αυτ. Λόπες, 90’+1 Βαλενζουέλα - 13’ Ρογιόν)

Ντ. Τεμούκο - Ουν. ντε Τσίλε 0-1 (74’ Κοντρέρας)

Αουντάξ Ιταλιάνο - Εβερτον 1-0 (64’ Τζεραλντίνο)

Κουρικό Ουνίδο - Ουνιόν Εσπανιόλα 4-4 (38’ και 90’ Βάργκας, 87’ Μπλάνκο, 90’+2 Κιρόγκα - 1’ Αρανκίθ, 10’ και 68’ πεν. και 76’ Φιγκερόα)