Φορταλέτσα, Fortaleza

Διεκδικεί τον τίτλο η Φορταλέτσα

Βραζιλία

Συνέχεια στη συναρπαστική χρονιά της Φορταλέτσα στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2024.

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής η «Τρικολόρ» νίκησε με 1-0 την Κορίνθιανς, συμπλήρωσε 5 συνεχόμενες νίκες και παράλληλα 10 αγωνιστικές αήττητη στη διοργάνωση, με απολογισμό 9 νίκες και 1 ισοπαλία και ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς! Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 32χρονος μέσος Γιάγκο Πικατσού, ο οποίος έφτασε τα 13 τέρματα, ενώ έχει και 6 ασίστ σε 51 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Να σημειωθεί, ότι αυτή ήταν η 5 σερί εντός έδρας νίκη της Φορταλέτσα με αντίπαλο την Κορίνθιανς. Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για την Παλμέιρας που κέρδισε με σκορ 5-0 την Κουϊαμπά και με 44 πόντους βρίσκεται στην 3η θέση της κατάταξης. Για την κάτοχο του τίτλου M.V.P. στην αναμέρηση αναδείχθηκε ο Εστεβάο που σημείωσε δύο γκολ και έδωσε ισάριθμες ασίστ. Ο 17χρονος επιθετικός διακρίνεται φέτος και μέχρι στιγμής «μετράει» 13 γκολ και 10 ασίστ σε συνολικά 39 παρουσίες σε όλες τις διοργανώσεις. Να σημειωθεί, ότι η Παλμέιρας «τρέχει» ένα αήττητο σερί 7 αγώνων κόντρα στην Κουϊαμπά με απολογισμό 6 νίκες και 1 ισοπαλία. Εξάλλου, η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε επικράτησε 2-1 της Ζουβεντούδε και επανήλθε στη διεκδίκηση της παραμονής στη Serie A. Η ουραγός στη βαθμολογία με 18 βαθμούς πήρε το τρίποντο για 2η συνεχόμενη αγωνιστική και απέχει 6 πόντους από τη 16η θέση στην κατάταξη, τελευταία που «κλειδώνει» την παραμονή στο Μπραζιλεϊράο Α’. Η «Ντραγκάο» εξασφάλισε την πολύτιμη νίκη στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 23χρονου Ουρουγουανού επιθετικού Αλέχο Κρους. Για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη εις βάρος της Ζουβεντούδε.

Συνοπτικά η 24η αγωνιστική

Ατλ. Γκοϊανιένσε - Ζουβεντούδε 2-1 (47’ Ουρτάδο, 90’+11 πεν. Κρους - 90’+1 Ντιέγκο Γκονσάλβες)

Παλμέιρας - Κουϊαμπά 5-0 (15’ Μουρίλο, 27’ πεν. και 32’ Εστεβάο, 45’+2 Μαουρίτσιο, 56’ Φελίπε Αντερσον)

Ατλ. Μινέιρο - Φλουμινένσε 0-2 (23’ Σέρνα, 59’ Αρίας)

Μπαΐα - Μποταφόγκο 0-0

Φορταλέτσα - Κορίνθιανς 1-0 (77’ Γιάγκο Πικατσού)

Κρισιούμα - Γκρέμιο 0-1 (86’ Μονσάλβε)

Σάο Πάολο - Βιτόρια 2-1 (6’ Ουΐλιαμ, 30’ Ερικ - 62’ πεν. Αλεράντρο)

Ιντερνασιονάλ - Κρουζέιρο 1-0 (70’ Μπορέ)

Φλαμένγκο - Μπραγκαντίνο 2-1 (16’ Μάικλ, 59’ αυτ. Ραούλ - 57’ Ντούγκλας Μέντες)

Βάσκο ντα Γκάμα - Ατλ. Παραναένσε 2-1 (68’ Ροντρίγκες, 86’ Βεγκέτι - 24’ Γκαμπριέλ)