Το 18ο πρωτάθλημα!

Κύριες Ομάδες

Αργεντινή

Τον τίτλο στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2018-19 της Αργεντινής εξασφάλισε και μαθηματικά η Ράσινγκ Κλουμπ!

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής, προτελευταίας του φετινού πρωταθλήματος, φιλοξενήθηκε από την Τίγκρες. Πήρε το προβάδισμα με γκολ του 27χρονου μέσου Αουγκούστο Σολάρι, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση για το τελικό 1-1 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον 25χρονο αμυντικό Λούκας Ροντρίγκες. Ωστόσο, η 2η στην κατάταξη Ντεφένσα ι Χουστίσια έμεινε και αυτή στο 1-1, με αντίπαλο την Ουνιόν Σάντα Φε με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το +4 στη βαθμολογία υπέρ της «ακαντέμια» (Ράσινγκ Κλουμπ), με το οποίο εξασφάλισε τον τίτλο. Πρόκειται, για το 18ο συνολικά πρωτάθλημα στην ιστορία της Ράσινγκ Κλουμπ και πρώτο από το Τορνέο Απερτούρα 2014.

Συνοπτικά η 24η αγωνιστική

Νιούελς - Ουαρακάν 3-1 (16’ Μ. Ροντρίγκες, 33’ Α. Ροντρίγκες, 80’ Λεάλ - 18’ Τσάβες)

Μπόκα Τζούνιορς - Μπάνφιλντ 2-0 (18’ Αμπιλα, 57’ Παβόν)

Σαν Λορένσο - Χιμνάσια Λα Πλάτα 1-1 (90’+4 Ερέρα - 59’ Ουρτάδο)

Γοδόι Κρους - Πατρονάτο 2-1 (49’ Ραμίς, 76’ Μερεντιέλ - 63’ Ντέτλερ)

Ιντεπεντιέντε - Βελές 2-1 (56’ Ρομέρο, 84’ Πέρες - 8’ Φερνάντες)

Ταγιέρες - Ρίβερ Πλέιτ 0-2 (27’ και 34’ Φερνάντες)

Ατλ. Τουκουμάν - Αλντοσίβι 1-0 (43’ Ντίας)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Σεντράλ 0-2 (17’ Ζιλ, 54’ Παρότ)

Λανούς - Μπελγκράνο 3-1 (4’ Σαντ, 63’ Μορένο, 90’+2 Ακόστα - 46’ Τεκέρα)

Τίγκρε - Ράσινγκ Κλουμπ 1-1 (90’+4 Ροντρίγκες - 57’ Σολάρι)

Ντεφένσα - Ουνιόν Σάντα Φε 1-1 (90’+8 Ρόχας - 90’ Λότι)