Ατλ. Μινέιρο, Atlético Mineiro

«Ζημιά» στη Ρίβερ ο «δικός» της Φερνάντες

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Με γκολ του Νάτσο Φερνάντες η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε τη Ρίβερ Πλέιτ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τους «8» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Οι δύο σύλλογοι αναμετρήθηκαν στο Μπουένος Αιρες και το παιχνίδι κρίθηκε από τέρμα του 31ος ετών διεθνούς μέσου, ο οποίος φόρεσε τη φανέλα της «λα μπάντα» την περίοδο 2016-21, κατακτώντας 3 Κύπελλα Αργεντινής, 2 Σούπερ Καπ Νοτίου Αμερικής, 1 Σούπερ Καπ Αργεντινής και το Κόπα Λιμπερταδόρες 2018. Να σημειωθεί, ότι η Ατλέτικο Μινέιρο επικράτησε πρώτη φορά ως φιλοξενούμενη της Ρίβερ Πλέιτ, για τις διοργανώσεις της CONMEBOL, ενώ συμπλήρωσε 10 ματς αήττητη σε επίπεδο Κόπα Λιμπερταδόρες. Μάλιστα, στα 5 τελευταία από αυτά τα παιχνίδια δεν δέχτηκε γκολ, αμφότερες επιδόσεις ρεκόρ στην ιστορία της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής. Εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η Φλαμένγκο, που επικράτησε 4-1 της Ολίμπια στην Παραγουάη, με τον Γκαμπριέλ Μπαρμπόζα να σκοράρει δύο φορές και να δίνει και μια ασίστ. Ο 24χρονος διεθνής επιθετικός έφτασε τα 8 γκολ στη φετινή διοργάνωση και τις 3 ασίστ. Να σημειωθεί, ότι η προηγούμενη επικράτηση της «Φλα» ως φιλοξενούμενη της Ολίμπια ήταν το 2-0 για τη φάση των ομίλων στο Κόπα Mercosul 2001. Εξάλλου, με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το «Choque-Rei» ανάμεσα στη Σάο Πάολο και την Παλμέιρας, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 54’ με τον 22χρονο μέσο Λουάν και τους φιλοξενούμενους να αποφεύγουν την ήττα με τέρμα του 21ος ετών μέσου Πάτρικ ντε Πάουλα στο 74ο λεπτό. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η «τρικολόρ Παουλίστα» παραμένει αήττητη κόντρα στην Παλμέιρας για το Κόπα Λιμπερταδόρες, έχοντας απολογισμό 7 νίκες και 2 ισοπαλίες σε συνολικά 9 ντέρμπι! Την ίδια στιγμή, η «βερντάο» (Παλμέιρας) συμπλήρωσε 14 εκτός έδρας ματς χωρίς ήττα (10 νίκες και 4 ισοπαλίες), επίδοση ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης. Με ισοπαλία 2-2 έληξε το ματς της Φλουμινένσε, απέναντι στην Μπαρτσελόνα Σ.Κ. στο «Μαρακανά», με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 37χρονο πρώην διεθνή επιθετικό Φρεντ, που αγωνίστηκε στην Ευρώπη με τη Λιόν. Να σημειωθεί, ότι ο σύλλογος από τον Ισημερινό μετράει 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα στις 5 τελευταίες επισκέψεις του στη Βραζιλία για τις διοργανώσεις της CONMEBOL!

Συνοπτικά η φάση των «8»

Ολίμπια - Φλαμένγκο 1-4 (45’+14 Τόρες - 16’ Ντε Αρασκέτα, 45’+12 πεν. και 52’ Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα, 90’+1 Βιτίνιο)
Φλαμένγκο - Ολίμπια 18/8

Ρίβερ Πλέιτ - Ατλ. Μινέιρο 0-1 (58’ Φερνάντες)
Ατλ. Μινέιρο - Ρίβερ Πλέιτ 18/8

Σάο Πάολο - Παλμέιρας 1-1 (54’ Λουάν - 74’ Πάτρικ ντε Πάουλα)
Παλμέιρας - Σάο Πάολο 17/8

Φλουμινένσε - Μπαρτσελόνα Σ.Κ. 2-2 (26’ Γκαμπριέλ Τεϊσέιρα, 90’+5 πεν. Φρεντ - 69’ Αντονις Πρεσιάδο, 88’ πεν. Κορτές)