Ξεχώρισαν Πούμας και Γουαδαλαχάρα

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Σέντρα στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 του Μεξικό!

Στο «Ολίμπικο Ουνιβερσιτάριο» η Πούμας υποδέχτηκε την Τολούκα και επικράτησε 5-0. Δύο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο 31ος ετών Βραζιλιάνος επιθετικός Ροτζέριο (το 2ο στο 64ο λεπτό εντυπωσιακό), ενώ διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα τέρμα και δίνοντας μιας ασίστ ο συμπατριώτης του Ντιόγκο, που είναι 25 ετών και αγωνίζεται στη θέση του φορ. Το τρίποντο στην πρεμιέρα της διοργάνωσης πανηγύρισε και η Γουαδαλαχάρα, που επιβλήθηκε 3-0 της Μαζατλάν. Μάλιστα, σημείωσε όλα της τα γκολ στο τέλος και στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου, με τον 24χρονο διεθνή μέσο Αλέξις Βέγκα να βρίσκει δίχτυα και να δίνει και ασίστ. Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε και η Κρουζ Αζούλ, που κέρδισε με 2-0 την Τιχουάνα στο «Αζτέκα», έχοντας ως σκόρερς τον 25χρονο διεθνή μέσο Κάρλος Ροντρίγκες και τον 32χρονο μέσο Ραφαέλ Μπάκα. Επίσης, η Χουαρές με πρωταγωνιστή τον 28χρονο διεθνή Ουρουγουανό επιθετικό Ντιέγκο Ρολάν, που σημείωσε δύο γκολ, «λύγισε» με 2-1 την αντίσταση της Νεκάξα. Δύο τέρματα πέτυχε και ο 27χρονος Αργεντινός φορ Νίκολας Ιμπάνιες στην επικράτηση με 2-0 της Πατσούκα, εις βάρος της Ατλέτικο Σαν Λουΐς στο «Αλφόνσο Λάστρας Ραμίρες».

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ατλ. Σαν Λουΐς - Πατσούκα 0-2 (60’ και 90’+5 πεν. Ιμπάνιες)

Χουαρές - Νεκάξα 2-1 (2’ και 57’ Ρολάν - 47’ αυτ. Αλβαράδο)

Πουέμπλα - Αμέρικα 1-1 (45’ Αραούχο - 1’ Ρέγιες)

Μοντερέι - Κερετάρο 0-0

Κρουζ Αζούλ - Τιχουάνα 2-0 (43’ Ροντρίγκες, 66’ Μπάκα)

Κίβας - Μαζατλάν 3-0 (45’ πεν. Ζαλντιβάρ, 45’+2 Τόρες, 45’+6 Βέγκα)

Πούμας - Τολούκα 5-0 (31’ και 64’ Ροτζέριο, 31’ Ντιόγκο, 69’ Ρουβαλκάμπα, 81’ Ιγκορ Μεριτάο)

Σάντος - Τίγκρε 1-1 (50’ Λοθάνο - 90’+3 Σαλσέδο)