Εμελέκ, Emelec
Νέα

Τρίποντο στο «Μπάνκο Γκουαγιακίλ»

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Serie A 2022 του Ισημερινού πανηγύρισε η Εμελέκ.

Συγκεκριμένα, οι «ελέκτρικος» φιλοξενήθηκαν από την Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε στο «Μπάνκο Γκουαγιακίλ», όπου επικράτησαν 1-0 με γκολ του 29χρονου Ουρουγουανού μέσου Σεμπαστιάν Ροντρίγκες. Υπενθυμίζεται, ότι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέρσι στους τελικούς του πρωταθλήματος, με νικήτρια την Ιντεπεντιέντε. Επίσης, αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» της Εμελέκ με αντίπαλο τη «νεγκριαζούλ» (Ιντεπεντιέντε) από το Μάιο του 2018. Στους 6 βαθμούς στην κατάταξη βρίσκεται και η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ, που επικράτησε 1-0 της Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, σκοράροντας στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 28χρονο Ουρουγουανό φορ Γκονζάλο Μαστριάνι. Εξάλλου, τις πρώτες τους νίκες στη διοργάνωση πανηγύρισαν οι Αούκας, 9 ντε Οκτούμπρε, Ντεπορτίβο Κουένκα, Κουμπαγιά και Μακαρά. Η «εκίπο Οριεντάλ» (Αούκας) επιβλήθηκε 3-0 της Ντελφίν, με τον 34χρονο Αργεντινό επιθετικό Χουάν Τέβες να σκοράρει και να δίνει και ασίστ, ενώ η «super 9» κέρδισε 2-0 τη Μουσούκ Ρούνα, σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Με το ίδιο σκορ επικράτησε η «ρόχο» (Κουένκα) της Λίγκα ντε Κίτο, έχοντας ως σκόρερς τον 22χρονο μέσο Ρόνι Μπιόχο και τον 32χρονο Αργεντινό αμυντικό Λούκας Μαντσινέλι. Από την πλευρά της η Κουμπαγιά «λύγισε» την αντίσταση της Γκουαλακέο με τέρμα του 30χρονου φορ Λεάντρο Γιέπες, ενώ η Μακαρά επιβλήθηκε 1-0 της Ορένσε με γκολ του 28χρονου μέσου Λουΐς Αρτσε.