Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, Liverpool Fútbol Club

Συναρπαστικό 3-3 στο «Μπελβεντέρε»

Ουρουγουάη

Η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο και η Πενιαρόλ έφεραν 3-3 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής στο Τορνέο Απερτούρα 2021 της Ουρουγουάης.

Το ματς έγινε στο «Εστάντιο Μπελβεντέρε», όπου οι γηπεδούχοι (Λίβερπουλ) είχαν αποκτήσει προβάδισμα τριών τερμάτων στο 54ο λεπτό, με τον 25χρονο επιθετικό Φεντερίκο Μαρτίνες να «ανοίγει» το σκορ και να φτάνει τα 7 γκολ σε 11 συμμετοχές στη διοργάνωση. Ωστόσο, από το 60’ και μετά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας το σκορ, αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 29χρονου μέσου Πάμπλο Σεπελίνι και στη συνέχεια με γκολ του 20χρονου φορ Αγκουστίν Αλβαρες Μαρτίνες, που έφτασε τα 6 τέρματα σε 10 παρουσίες στο Τορνέο Απερτούρα 2021. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο Σεπελίνι ευστόχησε εκ νέου από την άσπρη βούλα για το τελικό 3-3, αποτέλεσμα που διατήρησε τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο στην 4η θέση της κατάταξης με 20 βαθμούς, ενώ «ανέβασε» την Πενιαρόλ στην 5η με 18 πόντους. Εξάλλου, η πρωτοπόρος Πλάζα Κολονία κέρδισε για 3η συνεχόμενη αγωνιστική και 4η συνολικά στις 5 τελευταίες υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα και μετράει 26 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα. Οι «αλμπιβέρδες» επικράτησαν της Ντεπορτίβο Μαλντονάντο με γκολ του 30χρονου αμυντικού Γκονζάλο Καμάργκο. Επιστροφή στις νίκες για τη 2η με 23 πόντους Νασιονάλ Μοντεβιδέο, που επιβλήθηκε 3-0 της Βίλα Εσπανιόλα. Το πρώτο γκολ των «άλμπος» στην αναμέτρηση σημείωσε ο 37χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός επιθετικός Γκονζάλο Μπεργκέσιο, που έφτασε τα 11 σε ισάριθμες συμμετοχές στη διοργάνωση, ενώ το 3ο τέρμα πέτυχε ο συμπατριώτης του, ο 40χρονος, επίσης πρώην διεθνής μέσος Αντρες Ντ’Αλεσάντρο, με σπουδαία καριέρα στη Ρίβερ Πλέιτ και την Ιντερνασιονάλ του Πόρτο Αλέγκρε. Εξάλλου, η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο παραχώρησε 0-0 στη Ρεντίστας και υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς.

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Προγκρέσο - Μπόστον Ρίβερ 1-0 (89’ Μοράλες)

Ρίβερ Πλέιτ - Ρεντίστας 0-0

Ντ. Μαλντονάντο - Πλάζα Κολονία 0-1 (77’ Καμάργκο)

Σέρο Λάργκο - Ουόντερερς 2-0 (60’ Καγιετάνο, 90’ Πάιβα)

Σουντ Αμέρικα - Φένιξ 1-1 (29’ Ετσεμπάρνε - 18’ Περέιρα)

Λίβερπουλ - Πενιαρόλ 3-3 (13’ Μαρτίνες, 40’ Φερνάντες, 54’ Μεντίνα - 60’ πεν. και 90’+3 πεν. Σεπελίνι, 65’ Α.Α. Μαρτίνες)

Νασιονάλ - Βίλα Εσπανιόλα 3-0 (19’ Μπεργκέσιο, 24’ Οκάμπο, 74’ Ντ’Αλεσάντρο)

Σίτι Τόρκε - Τσερίτο 0-2 (51’ πεν. και 85’ πεν. Σιλβέρα)