Ρίβερ Πλέιτ, River Plate

«Superclásico» και 1η θέση για τη Ρίβερ Πλέιτ

Αργεντινή

Νίκη ουσίας και γοήτρου για τη Ρίβερ Πλέιτ!

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2021 η «λα μπάντα» κέρδισε με 2-1 την Μπόκα Τζούνιορς στο παραδοσιακό ντέρμπι της Αργεντινής και ανέβηκε για πρώτη φορά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας 30 πόντους. Αντίθετα, οι «χενέιζες» έμειναν στους 21 βαθμούς και υποχώρησαν στην 9η θέση. Για τη Ρίβερ Πλέιτ σημείωσε δύο γκολ ο 21ος ετών διεθνής επιθετικός Χούλιαν Αλβαρες, ο οποίος έφτασε τα 7 τέρματα στη διοργάνωση. Για τους «μποστέρος» βρήκε δίχτυα ο 32χρονος διεθνής Περουβιανός αμυντικός Κάρλος Ζαμπράνο, που αγωνίστηκε στον ΠΑΟΚ τη σεζόν 2017-18. Να σημειωθεί, ότι η Μπόκα Τζούνιορς αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 16ο λεπτό, εξαιτίας αποβολής με δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό (!) του 31ος ετών διεθνούς αμυντικού Μάρκος Ρόχο. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η Ρίβερ Πλέιτ έχει ρεκόρ 5 νίκες, 6 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα στα 12 τελευταία «Superclásico». Εξάλλου, στη 2η θέση της κατάταξης με 29 βαθμούς υποχώρησε η Ταγιέρες, που ηττήθηκε με 3-0 από την Ντεφένσα ι Χουστίσια, για την οποία πέτυχε δύο τέρματα ο 25χρονος Ουρουγουανός φορ Μιγκέλ Μερεντιέλ. Στην 3η θέση με 26 πόντους «σκαρφάλωσε» η Λανούς, που επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-1 της Σεντράλ Κόρντομπα. Για την «γκρανάτε» (Λανούς) σκόραρε για 8η φορά στο πρωτάθλημα ο 20χρονος μέσος Χοσέ Λόπες. Την 4η θέση με 25 πόντους κατέχει η Εστουδιάντες, που απέσπασε 1-1 από τη Ράσινγκ Κλουμπ, 2η σερί ισοπαλία, ενώ 5η με 23 βαθμούς είναι η Ιντεπεντιέντε, που απέτυχε να πάρει το τρίποντο για 4η φορά στις 5 πιο πρόσφατες αγωνιστικές, έπειτα από το 3-3 κόντρα στη Βέλες, που ακολουθεί στην 6η θέση με 21 πόντους. Το συγκεκριμένο ματς ήταν συναρπαστικό, με τη «ρόχο» (Ιντεπεντιέντε) να προηγείται 1-3 στο 71ο λεπτό, αλλά τη «φορτίν» να ισοφαρίζει με δύο γκολ στο διάστημα 88’ - 90’+3!. Δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους (Ιντεπεντιέντε) πέτυχε ο 33χρονος επιθετικός Σίλβιο Ρομέρο.

Συνοπτικά η 14η αγωνιστική

Αλντοσίβι - Ουνιόν 1-2 (30’ αυτ. Μπρίτες - 32’ και 60’ Γκονζάλες)

Λανούς - Σεντράλ Κόρντομπα 2-1 (15’ Λόπες, 71’ Μαλκορά - 10’ Σεκέιρα)

Γοδόι Κρουζ - Νιούελς 2-2 (58’ και 82’ Οχέδα - 30’ Καπάσο, 45’+5 πεν. Κριστάλντο)

Πλατένσε - Πατρονάτο 0-0

Ουρακάν - Αρσενάλ 1-0 (9’ Κόκαρο)

Ατλ. Τουκουμάν - Σαν Λορέντσο 0-0

Βέλες - Ιντεπεντιέντε 3-3 (12’ Λουσέρο, 88’ Αλμάντα, 90’+3 ντε λος Σάντος - 13’ και 31’ Ρομέρο, 71’ Κόστα)

Χιμνάσια - Σαρμιέντο 0-1 (45’+1 πεν. Τόρες)

Σεντράλ - Αρχεντίνος Τζούνιορς 0-1 (48’ Καραμπαχάλ)

Ρίβερ Πλέιτ - Μπόκα Τζούνιορς 2-1 (25’ και 43’ Αλβαρες - 90’+3 Ζαμπράνο)

Ρασίνγκ Κλουμπ - Εστουδιάντες 1-1 (47’ Μορένο - 80’ Γκοντόι)

Ντιφένσα - Ταγιέρες 3-0 (6’ και 26’ Μερεντιέλ, 90’ Σίλβα)

Κολόν - Μπάνφιλντ 0-0