Σέρο Πορτένιο, Cerro Porteño

Το «Superclásico» η Σέρο Πορτένιο

Κύριες Ομάδες

Παραγουάη

Νικήτρια στο παραδοσιακό ντέρμπι με αντίπαλο την Ολίμπια αναδείχθηκε η Σέρο Πορτένιο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τη 17η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2022 της Παραγουάης και η «τσικλόν» (Σέρο Πορτένιο) επικράτησε με 4-0, φτάνοντας έτσι τους 38 βαθμούς και κατέχοντας τη 2η θέση στην κατάταξη. Στην 3η θέση με 30 πόντους βρίσκεται η «Ο». Στη νίκη της Σέρο Πορτένιο διακρίθηκαν ο 21ος ετών μέσος Αλαν Ροντρίγκες, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και ο 26χρονος διεθνής επιθετικός Αλφιο Οβιέδο που βρήκε δίχτυα και έδωσε και ασίστ. Για τη Σέρο Πορτένιο αυτή ήταν η πρώτη νίκη σε «Superclásico» από το Τορνέο Κλαοσούρα 2021. Επίσης, είναι η μεγαλύτερη σε έκταση σκορ επικράτηση για τη Σέρο Πορτένιο από το υπέρ της 5-0 για το Τορνέο Απερτούρα 2005. Εξάλλου, στην κορυφή της βαθμολογίας με 44 πόντους διατηρήθηκε η Λιμπερτάδ που συμπλήρωσε 6 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, έπειτα από τη νίκη με 1-0 εις βάρος της Νασιονάλ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 40χρονος πρώην διεθνής φορ Ρόκε Σάντα Κρουζ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς. Εν τω μεταξύ, ο 30χρονος επιθετικός Φερνάντο Φερνάντες σημείωσε ένα τέρμα στην επικράτηση της Γκουαρανί με 4-0 κόντρα στη Χενεράλ Καμπαγιέρο και με συνολικά 12 γκολ σε 17 συμμετοχές είναι πρώτος στον πίνακα των σκόρερς του πρωταθλήματος.

Συνοπτικά η 17η αγωνιστική

Τακουαρί - Σπορτίβο Αμελιάνο 1-0 (87’ Οκάμπος)

12 ντε Οκτούμπρε - Γκουαϊρένια 31/5

Ρεζιστέντσια - Σολ ντε Αμέρικα 0-0

Χενεράλ Καμπαγιέρο - Γκουαρανί 0-4 (66’ Κοντρέρα, 82’ Μαρτσέλο Γκονζάλες, 89’ Μπενίτες, 90’+3 Φερνάντες)

Ολίμπια - Σέρο Πορτένιο 0-4 (10’ πεν. Οβιέδο, 43’ Φαρίνια, 62’ + 66’ Ροντρίγκες)

Λιμπερτάδ - Νασιονάλ 1-0 (90’+1 Σάντα Κρουζ)