Ρεντίστας, Rentistas

Στους τελικούς η Ρεντίστας

Ουρουγουάη

Τον τίτλο του υπερ - πρωταθλητή στην Ουρουγουάη για το 2020 θα διεκδικήσουν η Ρεντίστας και η Νασιονάλ Μοντεβιδέο.

Στο νοκ - άουτ ημιτελικό η Ρεντίστας, ως κάτοχος του Τορνέο Απερτούρα 2020 αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, νικήτρια του Τορνέο Κλαοσούρα 2020. Οι «νεγκριαζούλες» (Λίβερπουλ) προηγήθηκαν στο σκορ με αυτογκόλ του 24χρονου μέσου Ραμίρο Κριστομπάλ στο 79ο λεπτό, αλλά η «ρόχο» (Ρεντίστας) ισοφάρισε με τον 19χρονο μέσο Φράνκο Πέρες στο 85’. Το 1-1 στην κανονική διάρκεια του ματς διατηρήθηκε και στην παράταση «στέλνοντας» τις δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι, όπου επικράτησε με 3-2 η Ρεντίστας, κερδίζοντας την πρόκριση για τους τελικούς (ένα ματς στην έδρα της κάθε φιναλίστ). Εκεί, την περιμένει η Νασιονάλ Μοντεβιδέο, που πήρε την 1η θέση στη συγκεντρωτική (Απερτούρα, Ιντερμέντιο, Κλαοσούρα) βαθμολογία της σεζόν.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΡΕΝΤΙΣΤΑΣ: Ρόσι, Μαλρεσάφε, Ροντάλες (118’ Ντουάρτε), Αμπέρο (83’ Ροντρίγκες), Φράτα, Κολάτσο, Βέγκα, Λέμος (46’ Α. Ακόστα), Κριστομπάλ (83’ Πέρες), Βιγιάλμπα, Ν. Ακόστα (45’+2 Αμονταρέν)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Λεντινέλι, Αλμέιντα, Ρομέρο, Καντίντο, Περέιρα (109’ Ρόσο), Φιγκερέδο (109’ Εσκομπάρ), Κορέα (99’ Μπουένο), Οκάμπο, Μεντίνα (90’ Γκαστόν Πέρες), Ντίας, Ραμίρες