Στους «4» μετά το 2005 η Ατλ. Παραναένσε

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Τρεις ομάδες από τη Βραζιλία και μία από την Αργεντινή θα βρεθούν στην ημιτελική φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες 2022.

Στη Λα Πλάτα η Εστουδιάντες υποδέχτηκε την Ατλέτικο Παραναένσε, με τις δύο ομάδες να έχουν μείνει στο 0-0 στο πρώτο παιχνίδι. Το γκολ του 17χρονου επιθετικού Βίτορ Ρόκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης εξασφάλισε την πρόκριση για τη «φουρασάο» που επιστρέφει στους «4» του Κόπα Λιμπερταδόρες για πρώτη φορά από το 2005. Τότε, είχε φτάσει ως τους τελικούς, όπου ηττήθηκε από τη Σάο Πάολο. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Εστουδιάντες ηττήθηκε για πρώτη φορά ως γηπεδούχους σε νοκ - άουτ φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες. Πριν, μετρούσε 22 νίκες και 2 ισοπαλίες σε συνολικά 24 ματς από το 1968! Εξάλλου, στη διαδικασία των πέναλτι σφράγισε το «εισιτήριο» της για την ημιτελική φάση η Παλμέιρας. Η κάτοχος του τίτλου είχε αποσπάσει 2-2 από την Ατλέτικο Μινέιρο στο πρώτο παιχνίδι και παραχώρησε 0-0 στη ρεβάνς, με συνέπεια η πρόκριση να κριθεί από την άσπρη βούλα, με τους Παουλίστας να επικρατούν 6-5 (6 στα 6 για την Παλμέιρας, έχασε το τελευταίο πέναλτι για την Ατλ. Μινέιρο ο 21ος ετών μέσος Ρούμπενς). Επίσης, η Φλαμένγκο και η Βελές διπλασίασαν τις νίκες τους εις βάρος των Κορίνθιανς και Ταγιέρες, αντίστοιχα και πέρασαν στον επόμενο γύρο. Συγκεκριμένα, η «Φλα» επικράτησε 1-0 της Κορίνθιανς στο Ρίο ντε Τζανέιρο με τέρμα του 25χρονου διεθνούς επιθετικού Πέντρο, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 8 γκολ σε 10 συμμετοχές στη διοργάνωση, επίδοση που τον έφερε στην 1η θέση των πίνακα των σκόρερς. Από την πλευρά της, η Βελές επιβλήθηκε 1-0 της Ταγιέρες στην Κόρντομπα με τέρμα του 18χρονου φορ Χούλιαν Φερνάντες. Η «φορτίν» (Βελές) θα αγωνιστεί εκ νέου σε ημιτελική φάση Κόπα Λιμπερταδόρες για πρώτη φορά από το 2011, όταν αποκλείστηκε από την Πενιαρόλ.

Τα ζευγάρια στην ημιτελική φάση (30/8 - 1/9 και 6-8/9)

Ατλ. Παραναένσε - Παλμέιρας

Παλμέιρας - Ατλ. Παραναένσε

Βελές - Φλαμένγκο

Φλαμένγκο - Βελές

Τα ζευγάρια στην προημιτελική φάση

Ατλ. Παραναένσε - Εστουδιάντες 0-0

Εστουδιάντες - Ατλ. Παραναένσε 0-1 (90’+6 Βίτορ Ρόκε)

Κορίνθιανς - Φλαμένγκο 0-2 (37’ Ντε Αρασκέτα, 51’ Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα)

Φλαμένγκο - Κορίνθιανς 1-0 (52’ Πέντρο)

Βελές - Ταγιέρες 3-2 (5’ + 73’ Γιάνσον, 90’ Φερνάντες - 81’ Σάντος, 87’ Γκάρο)

Ταγιέρες - Βελές 0-1 (79’ Φερνάντες)

Ατλ. Μινέιρο - Παλμέιρας 2-2 (45’+1 πεν. Χούλκ, 47’ αυτ. Μουρίλο - 59’ Μουρίλο, 90’+2 Ντανίλο)

Παλμέιρας - Ατλ. Μινέιρο 0-0 και 6-5 πεν.