Εστουδιάντες - Ρίβερ Πλέιτ, Estudiantes vs. River Plate

«Στοπ» στη Λα Πλάτα

Αργεντινή

Τέλος στο νικηφόρο σερί της Ρίβερ Πλέιτ στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2021 της Αργεντινής έβαλε η Εστουδιάντες.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Λα Πλάτα για τη 19η αγωνιστική και έφεραν 1-1. Οι φιλοξενούμενοι, που προέρχονταν από 8 συνεχόμενες νίκες, προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου με τον 25χρονο διεθνή Παραγουανό αμυντικό Ρόμπερτ Ρόχας, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51ο λεπτό με τον 29χρονο επιθετικό Λεάντρο Ντίας. Η Ρίβερ Πλέιτ έφτασε τους 43 βαθμούς και διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Εστουδιάντες κατέχει την 8η θέση με 28 πόντους, όμως έχει συμπληρώσει 7 αγωνιστικές χωρίς τρίποντο στη διοργάνωση. Στη 2η θέση της κατάταξης με 36 βαθμούς ακολουθεί η Ταγιέρες, που επανήλθε στις επιτυχίες, μετά από τρεις αγωνιστικές, επικρατώντας 1-0 της Ουρακάν με γκολ του 25χρονου Κολομβιανού επιθετικού Ντιέγκο Βαλόγιες. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Λανούς, που επιβλήθηκε 1-0 της Αρχεντίνος Τζούνιορς και έφτασε τους 34 πόντους. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 33χρονος διεθνής επιθετικός Λαουτάρο Ακόστα. Εξάλλου, στην 4η και την 5η θέση, αντίστοιχα ισοβαθμούν με 31 πόντους οι Βέλες και Ντιφένσα ι Χουστίσια. Η «φορτίν» (Βέλες) έχασε με 2-1 από την Μπάνφιλντ, πρώτη της ήττα, έπειτα από 12 αγωνιστικές, αντίθετα η «Ντέφε» κέρδισε για 4η φορά στις 5 πιο πρόσφατες αγωνιστικές, μετά το υπέρ της 2-1 κόντρα στη Ράσινγκ Κλουμπ. Στην 6η θέση με 30 βαθμούς υποχώρησε η Μπόκα Τζούνιορς, που ηττήθηκε για 2η σερί αγωνιστική, χάνοντας αυτήν τη φορά με 1-0 από τη Χιμνάσια Λα Πλάτα. Σκόρερ του ματς ήταν ο 36χρονος, πρώην διεθνής επιθετικός Λουΐς Ροντρίγκες, που ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Χωρίς βαθμούς αυτήν την αγωνιστική έμεινε και η Λανούς, που «έπεσε» στην 7η θέση της κατάταξης, μένοντας στους 29 πόντους, μετά την ήττα με 2-0 από την Πατρονάτο. Για την τελευταία διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 29χρονος μέσος Γκαμπριέλ Γκουντίνιο.

Συνοπτικά η 19η αγωνιστική

Ράσινγκ Κλουμπ - Ντιφένσα 1-2 (74’ πεν. Κοπέτι - 47’ Μπου, 51’ Παρέδες)

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Λανούς 0-1 (34’ Λαουτάρο Ακόστα)

Πλατένσε - Ατλ. Τουκουμάν 4-1 (31’ Τισέρα, 47’ Τιχάνοβιτς, 70’ Λαμπέρτι, 90’+4 Σαντοβάλ - 12’ Ερέντια)

Αρσενάλ - Σαρμιέντο 1-0 (69’ Αντίλεφ)

Ταγιέρες - Ουρακάν 1-0 (24’ Βαλόγιες)

Μπάνφιλντ - Βέλες 2-1 (84’ Ενρίκε, 90’+2 Ντάτολο - 13’ Λουσέρο)

Μπόκα Τζούνιορς - Χιμνάσια 0-1 (17’ πεν. Ροντρίγκες)

Ουνιόν - Σεντράλ 3-1 (1’ Λούνα, 25’ Ματσούκα, 90’+3 Γκαρσία - 31’ Ρούμπεν)

Σαν Λορέντσο - Γοδόι Κρουζ 1-0 (38’ Ντι Σάντο)

Νιούελς - Ιντεπεντιέντε 1-0 (90’+4 Μπράβο)

Εστουδιάντες - Ρίβερ Πλέιτ 1-1 (51’ Ντίας - 45’+1 Ρόχας)

Πατρονάτο - Κολόν 2-0 (22’ Γκουντίνιο, 43’ Αρίας)