Σέρο Πορτένιο, Cerro Porteño

Στο +2 η Σέρο Πορτένιο

Παραγουάη

Φαβορί για την κατάκτηση του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 στην Παραγουάη είναι πλέον, η Σέρο Πορτένιο.

Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, προτελευταίας στο πρωτάθλημα, η «τσικλόν» (Πορτένιο) επικράτησε 1-0 της 12 ντε Οκτούμπρε, συμπλήρωσε 7 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και έφτασε τους 37 βαθμούς, μένοντας μόνη στην κορυφή της κατάταξης. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 30χρονος Αργεντινός μέσος Κλαούντιο Ακίνο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έφτασε συνολικά (Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2021) τα 10 γκολ σε 31 συμμετοχές. Αντίθετα, η Γκουαρανί έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Γκουαϊρένια και υποχώρησε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 35 πόντους. Στο συγκεκριμένο ματς οι γηπεδούχοι (Γκουαϊρένια) προηγήθηκαν στο σκορ με τέρμα του 29χρονου επιθετικού Χοσέ Βερντούν στο 34’, με τους «κιτρινόμαυρους» να ισοφαρίζουν στο 56ο λεπτό με τον 35χρονο διεθνή αμυντικό Μάρκος Κάθερες. Το ενδιαφέρον είναι ότι στο φινάλε του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 η Γκουαρανί φιλοξενεί τη Σέρο Πορτένιο! Εξάλλου, η Λιμπερτάδ επιβλήθηκε 3-2 της Ολίμπια στο «clásico blanco y negro» και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες 2022, με βάση τη θέση της στη συγκεντρωτική βαθμολογία της σεζόν. Αντίθετα, η «Ο» πρέπει να κερδίσει τη Νασιονάλ την τελευταία αγωνιστική για να αγωνιστεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της CONMEBOL την επόμενη χρονιά. Το παραπάνω ντέρμπι ήταν συναρπαστικό με την Ολίμπια να προηγείται δύο φορές (1-0 στο 2’ και 2-1 στο 72’), αλλά τη Λιμπερτάδ να κάνει την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 17χρονου διεθνούς μέσου Χούλιο Εντσίσο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς!

Συνοπτικά η 17η αγωνιστική

Σολ ντε Αμέρικα - Νασιονάλ 3-0 (44’ και 60’ Τολέδο, 90’ Βαλντές)

Ολίμπια - Λιμπερτάδ 2-3 (2’ Κιντάνα, 72’ αυτ. Σίλβα - 29’ Φερέιρα, 80’ Μελγκαρέχο, 90’+8 πεν. Εντσίσο)

Ρίβερ Πλέιτ - Σπορτίβο Λουκένιο 0-0

Γκουαϊρένια - Γκουαρανί 1-1 (34’ Βερντούν - 56’ Κάθερες)

Σέρο Πορτένιο - 12 ντε Οκτούμπρε 1-0 (59’ πεν. Ακίνο)