Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε, Independiente Valle
Νέα

Στο -2 η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε

Πιο κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας στην Πριμέρα Ετάπα της Serie A 2022 του Ισημερινού πλησίασε η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε.

Η κάτοχος του τίτλου υποδέχτηκε τη Λίγκα ντε Κίτο για την 11η αγωνιστική της διοργάνωσης και κέρδισε με 1-0, φτάνοντας τους 20 βαθμούς, έναντι 22 της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ που δεν αγωνίστηκε. Να σημειωθεί, ότι η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και παράλληλα 5 σερί επιτυχίες απέναντι στη Λίγκα ντε Κίτο, η οποία έμεινε στους 19 πόντους και υποχώρησε στην 3η θέση της κατάταξης. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε με αυτογκόλ ο 25χρονος Ουρουγουανός τερματοφύλακας Γκονζάλο Φαλκόν. Εξάλλου, η Γκουαλασέο ανέβηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς έπειτα από την 4η σερί νίκη της στη διοργάνωση, το 2-1 εις βάρος της Μακαρά. Οι «αουριβέρντες» εξασφάλισαν το τρίποντο με γκολ του 25χρονου μέσου Μπάιρον Ανγκούλο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Επίσης, η Αούκας επικράτησε 1-0 της Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο και με 16 πόντους βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας. Το μοναδικό τέρμα του ματς πέτυχε ο 23χρονος φορ Ντάνιελ Σεγκούρα. Στους 16 βαθμούς, αλλά στην 8η θέση ακολουθεί η Ντελφίν που επιβλήθηκε 1-0 της 9 ντε Οκτούμπρε με γκολ του 23χρονου μέσου Εντινσον Μέρο. Στην 9η θέση με 16 πόντους βρίσκεται η Ντεπορτίβο Κουένσα που νίκησε με 1-0 την Κουμπαγιά, έχοντας ως σκόρερ τον 29χρονο αμυντικό Φρανσίσκο Μέρα.